Par mata tiesu
Futbola spēle Londonā, laukumā The Den, 1950. Foto: Vidapress
Futbols

Brendans O’Konors

Par mata tiesu

Anglijas futbola premjerlīgas 2019. gada spēļu pēdējā kārtā Šefīldas United– labākus laikus redzējušās tēraudrūpniecības pilsētas komanda, kas pazīstama kā “milžu kāvēji” un, pateicoties jaunajam īpašniekam, Saūdu princim, nesen bija atgriezusies premjerlīgā, – viesojās pie iepriekšējās sezonas čempioniem Mančestras City. Mančestras City, kuras īpašnieks ir Emirātu princis, nāk no tekstilrūpniecības un ostas pilsētas, kurā Engelss reiz sarakstīja traktātu “Strādnieku šķiras stāvoklis Anglijā”. Apmēram 30. spēles minūtē, kad rezultāts joprojām bija 0:0, Šefīldas United devās pretuzbrukumā. Skotu pussargs Džons Fleks uzšķērda Mančestras City aizsardzību ar piespēli, kas godam atbilda viņa komandas iesaukai “Asmeņi” (radusies kā atsauce uz Šefīldas industriālo pagātni), apejot četrus no pasaulē dārgākajiem spēlētājiem un paverot iespēju franču uzbrucējam Lisam Musē iesist golu, ko tas arī izdarīja, sperot bumbu garām čīliešu vārtsargam Klaudio Bravo. Izspēles galotne bija izcila, taču tās iesākums bija ģeniāls: īstajā brīdī izdarīts spēriens ar kreiso kāju lika bumbai lokā pārlidot pāri laukumam, piezemējoties aiz bezpalīdzīgajiem aizsargiem, kur to pateicīgi uztvēra Musē un nekavējoties trieca bumbu vārtu tīklā. Šefīldas United līdzi ceļojošie atbalstītāji uzgavilēja, bet mājinieku līdzjutēju sejas saskāba.

Bet tad spēle tika pārtraukta. Simtiem jūdžu attālumā mača tiesneši izvērtēja, vai brīdī, kad Fleks izdarīja piespēli, Musē nav atradies aizmugurē. Premjerlīga šajā sezonā ieviesusi jaunu tehnoloģiju un līdz ar to arī jaunu pieeju tiesāšanai: četru kategoriju situācijas, kas uzskatāmas par “maču izšķirošām”, nu izskata tiesneša videoasistents jeb VAR, kurš pārbauda, vai nav pieļautas “skaidras un nepārprotamas kļūdas” vai izdarīti “nopietni nepamanīti pārkāpumi”. (Četras minētās situācijas ir: gūti vārti, piešķirts soda sitiens, parādīta sarkanā kartīte, kas nav rezultējusies no divām dzeltenajām, un pārskatīšanās – tas ir, gadījumi, kad laukuma tiesnesis soda nepareizo spēlētāju.) “VAR iejaukšanās subjektīvos lēmumos tiks rūpīgi kontrolēta, lai saglabātu premjerlīgas maču tempu un intensitāti,” līgas vadība pirms sezonas sākuma solīja līdzjutējiem. “Faktiskie lēmumi par to, vai spēlētājs ir vai nav atradies aizmugurē, iekšpus vai ārpus soda laukuma, netiks pakļauti skaidrai un nepārprotamai pārbaudei.” Tomēr, ja tiesneša videoasistents uzskatīs, ka ir izdarīta kļūda, tad šādās situācijās viņš iejauksies, “lai arī cik nenozīmīgs būtu lēmums”, paziņoja līgas vadība.

Augstas izšķirtspējas kameru klātbūtne pat visvecākajos premjerlīgas stadionos, lai nodrošinātu spēļu translāciju visā pasaulē, nozīmē, ka it viss, kas notiek laukumā, tiek filmēts no vairākiem rakursiem. “Skatītāji uzreiz redz visu notiekošo savos televizoros, savos telefonos un zina, ja tiek pieļauta kļūda,” teicis Maiks Railijs, futbola premjerlīgas tiesnešu profesionālās organizācijas direktors. “Ja jau mums pieejamas šīs tehnoloģijas, kādēļ gan tās neizmantot, lai ietu talkā laukumā notiekošajam?” Cik saprātīgs viedoklis: galu galā, tehnoloģiju fetišizēšana nekad taču mūs nav iegāzusi! Pateicoties šai visuredzošajai acij, Musē gūtie vārti un Fleka piespēle netika ieskaitīti un kļuva par vieniem no pieciem anulētajiem vārtiem tajā nedēļas nogalē notikušajos desmit mačos, kā arī par piekto Šefīldas United golu šajā sezonā, kas anulēts, pateicoties VAR. Mančestras City uzvarēja spēli ar rezultātu 2:0, otros vārtus iesituši pēc tam, kad laukuma tiesnesis nejauši aizšķērsoja ceļu Šefīldas aizsargam.Lai turpinātu lasīt šo rakstu, lūdzu, pieslēdzies vai reģistrējies

Raksts no Marts 2020 žurnāla

Līdzīga lasāmviela