Aiz komentāriem

Adams Gonja

Mēnessērdzība kopējā tīmeklī

Dzirdami aicinājumi aizvākt Kanādā esošās problemātiskās vēsturisko personību statujas pēc tam, kad visā pasaulē sākušies protesti pret sistēmisko rasismu un policijas nežēlību, ko izraisīja melnādainā vīrieša Džordža Floida nāve pēc tam, kad aresta laikā policists vairāk nekā astoņas minūtes ar celi bija piespiedis viņa kaklu.

globalnews.ca, 10. jūnijā


Pa īsāko ceļu šķērsojot Toronto Universitātes pilsētiņas autostāvvietu, es uzdūros vientulīga paskata ratnīcai. Plāksne uz sienas vēstīja, ka ēka būvēta 1903. gadā kā zirgu stallis, bet 1968. gadā kļuvusi par Māršala Makluena vadītā Kultūras un tehnoloģiju centra mājvietu. Makluens, kurš nospēlēja epizodisku lomu Vudija Allena filmā “Annija Hola” un kuru parasti atceras kā frāzes “medijs ir vēstījums” autoru, pats savā ziņā bija mediju personība. Netālu ir provinces parlamenta ēka – pēc Toronto standartiem impozanta celtne, kuras varenība robežojas ar patmīlību. Tās priekšā atrodas Kanādas pirmā premjerministra Džona Makdonalda statuja; viņš attēlots ar lepnā pussolī paspertu kāju un lejup vērstu rādītājpirkstu.

Pagājušajā mēnesī protesta laikā statuja tika apšļakstīta ar sarkanu krāsu, ko papildināja uzraksts ar lielajiem burtiem pavēles izteiksmē, lai gan bez izsaukuma zīmes tas šķita kā teksts, ko kāds skaļi lasa no lietošanas instrukcijas: “NOJAUKT PIEMINEKĻUS – VERDZĪBAS, KOLONIĀLISMA UN VARDARBĪBAS SIMBOLUS.” Tas bija viens no daudzajiem protestiem, kas notika Mineapolisas policista nogalinātā Džordža Floida vārdā. Kā zināms, video, kurā iemūžināta groteskā spīdzināšana, ieguvis virālu popularitāti sociālajos medijos.

Savulaik daudzi šejienieši būtu raduši mierinājumu domā, ka tas noticis citā valstī. Šķiet, nu tas ir mainījies. Pašreizējais Ontārio premjerministrs, konservatīvais Dags Fords (kurš ar savu kompetento un iejūtīgo Covid-19 krīzes vadību pārsteidzis pulgotājus, kas uzskata viņu par vietējo Trampu), sākumā izteicās, ka rasu attiecības Kanādā, lai arī nav ideālas, tomēr katrā ziņā ir labākas nekā uz dienvidiem no valsts robežas. Sašutums sociālajos medijos bija tik milzīgs, ka Fordam nācās nožēlot savus vārdus, un viņš tos žigli aizstāja ar viedokli, ko jau ilgāku laiku pauž premjers Trido: arī Kanāda cieš no sistēmiska rasisma.Lai turpinātu lasīt šo rakstu, lūdzu, pieslēdzies vai reģistrējies

Raksts no Septembris 2020 žurnāla

Līdzīga lasāmviela