Par manas galvas pēcnāves likteni
Getty Images
Refleksija

Roberts Kotrels

Par manas galvas pēcnāves likteni

Man drīz būs 65, mans PSA līmenis ceļas, pasauli pārņēmusi pandēmija, un klimata pārmaiņas apdraud nākamās paaudzes. Būtu muļķīgi nedomāt par savu nāvi. Varbūt ir muļķīgi nedomāt arī par iespēju lūgt firmai Alcor iesaldēt manu galvu?

Alcor ir “krionikas” kompānija, kas piedāvājas piesūknēt manas smadzenes ar antifrīzu, gadu desmitiem vai gadsimtiem glabāt to –196 grādu temperatūrā šķidra slāpekļa tvertnē un tad “atdzīvināt” – ja un kad zinātne un medicīna to atļaus. Viņi ir gatavi to darīt ar visu ķermeni, ja es tā vēlētos, taču “krionautu” (tās ir personas, kuras drīzumā iesaldēs) aprindās valdošais uzskats ir tāds, ka nākotnē, kad būsim apguvuši cilvēka smadzeņu reanimēšanas melno maģiju, mēs pratīsim uzbūvēt arī labākus ķermeņus – vai arī, pilnīgi iespējams, izvēlēsimies vispār iztikt bez tiem. Tātad liekas saprātīgi šajā ceļojumā nestiept līdzi lieku bagāžu.

Ja paraugāmies uz krioniku kā mūsdienīgāku Paskāla derību versiju, tad – kāpēc gan ne? Ja es laimēju, tad tieku pie jaunas dzīves, bet, ja zaudēju, tik un tā jau esmu miris – kāda starpība?

Finansiālā puse nav neiespējama, un, izmantojot dzīvības apdrošināšanu, pieejamas dažādas iespējas. Alcor par savu dzīvības–nāves–dzīvības paketi kopumā prasa 200 000 dolāru; viņu galvenais konkurents Savienotajās Valstīs, Krionikas institūts, iekasē 28 000 dolāru iemaksu un tālāk aprēķina gada maksu. Eiropas lielākā krionikas kompānija, Krievijas KrioRus, arī nosauc 28 000 dolārus kā minimālo maksu par iesaldēšanu uz pirmajiem 100 gadiem.

Ja ņemam vērā, ka Savienotajās Valstīs slimnīca var piesūtīt 50 000 dolāru rēķinu par kājas lūzuma ārstēšanu vai pieprasīt 5000 dolāru par pasēdēšanu neatliekamās palīdzības klīnikā, šīs summas nebūt neliekas ekstravagantas. Un, ja jūs izvēlaties pavisam piezemētu pieeju, var iekārtoties tā, ka krionika jums neizmaksā vispār neko. Vajadzīgo summu var īsi pirms nāves aizņemties no kredītkaršu žūkšņa vai kāda augļotāja un tad vienkārši nepildīt saistības. Iespējams, ka parādu piedzinēji neliks mierā jūsu radiniekus, ja varēs tādus atrast, taču viņiem nav nekādu juridisku tiesību piedzīt miruša cilvēka nenodrošinātos parādus.Lai turpinātu lasīt šo rakstu, lūdzu, pieslēdzies vai reģistrējies

Raksts no Aprīlis 2021 žurnāla

Līdzīga lasāmviela