Epistula

Džons Klīzs

Džona Klīza vēstule ASV

Angļu aktiera un komiķa vēstule ASV iedzīvotājiem pēc Donalda Trampa uzvaras prezidenta vēlēšanās

Amerikas Savienoto Valstu pilsoņi! Sakarā ar jūsu nespēju ievēlēt kompetentu ASV prezidentu un tādējādi pārvaldīt savu valsti ar šo paziņojam, ka jūsu neatkarība tiek anulēta. Lēmums stājas spēkā šodien.

Viņas Majestāte karaliene Elizabete II no jauna pārņem savus monarha pienākumus pār visām pavalstīm, sadraudzībām un citām teritorijām. Izņemot Jūtas pavalsti, kura viņai nepatīk.

Jūsu jaunā premjerministre (ļoti cienījamā Terēza Meja, parlamenta locekle – 97,8 procentiem no jums, kuri līdz šim nav zinājuši, ka pasaule ir arī aiz ASV robežām) norīkos ministru Amerikas lietās. Kongress un Senāts tiek izformēti. Nākamgad tiks veikta aptauja, lai noskaidrotu, vai kāds no jums to būs pamanījis.

Lai atvieglotu jūsu pāriešanu Lielbritānijas troņa pakļautībā, no šī brīža stājas spēkā šādi noteikumi:

1. Uzšķiriet Oksfordas angļu valodas vārdnīcā vārdu “anulēt”. Pārbaudiet vārda “alumīnijs” izrunu. Jūs būsiet pārsteigti par to, cik nepareizi to izrunājat. Tiks atjaunots burts “u” tādos vārdos kā “favour” un “neighbour”. Tāpat jums būs jāiemācās rakstīt vārdu “doughnut”, neatmetot pusi no burtiem. Vispārīgi runājot, jums būs jāpapildina sava leksika līdz pieņemamam līmenim. Uzšķiriet vārdnīcā vārdu “leksika”. Vienu un to pašu 27 vārdu lietošana pamīšus ar tādiem liekiem iespraudumiem kā “like” un “you know” ir nepieņemama un neefektīva saziņas forma. Uzšķiriet vārdu “neefektīvs”. Džerija Springera šovā vairs nebūs nekādu “pīp”. Ja neesat nobrieduši necenzētai valodai, tad jums nevajag nekādus sarunu šovus vispār.

2. Nav nekā tāda kā “amerikāņu angļu valoda”. Mēs darīsim to zināmu kompānijai Microsoft jūsu vārdā. Microsoft pareizrakstības pārbaudītājs tiks pielāgots izmaiņām saskaņā ar burta “u” atkalieviešanu.

3. Jums jāiemācās atšķirt angļu un austrāliešu izloksnes. Tas tiešām nav nemaz tik grūti. Angļu izloksnes neaprobežojas tikai ar kokneju, parodētu augstākās šķiras runu vai Mančestras dialektu (Dafne teleseriālā “Frasier”). Skotu seriāli, tādi kā “Taggart”, vairs netiks pārraidīti ar subtitriem. Jums jāielāgo, ka Anglijā nav tādas vietas kā Devonšīra. Grāfistes nosaukums ir “Devona”. Ja jūs stūrgalvīgi turpināsiet to saukt par Devonšīru, visas ASV pavalstis kļūs par “šīrām”, piemēram, Teksasšīra, Floridšīra, Luiziānšīra.

4. Jums no jauna jāiemācās jūsu sākotnējā himna “Dievs, sargi karalieni”, bet tikai pēc tam, kad būsiet pilnībā izpildījuši punktu nr. 1.

5. Jums ir jāizbeidz spēlēt amerikāņu “futbolu”. Ir tikai viens futbols. Tas, ko jūs saucat par “amerikāņu futbolu”, nav pārāk laba spēle. Tas 2,1% no jums, kuri zina, ka pasaule nebeidzas līdz ar jūsu robežām, iespējams, būs pamanījuši, ka “amerikāņu” futbolu neviens cits nespēlē. Jums būs jāspēlē īsts futbols. Sākumā būs labāk, ja jūs to spēlēsiet kopā ar meitenēm. Ar laiku tiem, kuriem pietiks dūšas, atļaus spēlēt regbiju (tas ir līdzīgs “amerikāņu futbolam”, bet tajā nav jāapstājas ik pēc divām sekundēm un spēlētājiem nav jātērpjas kevlara šķiedras bruņās kā tādiem mīkstajiem. Jums ir jāizbeidz spēlēt beisbolu. Nav saprātīgi rīkot sacīkstes ar nosaukumu “Pasaules turnīrs” spēlei, kuru ārpus Amerikas neviens nespēlē. Beisbola vietā jums atļaus spēlēt meiteņu spēli, ko sauc “rounders” un kas ir tas pats beisbols, tikai bez dīvainām komandu emblēmām, milzīgiem cimdiem, kolekcionējamām kartītēm un hotdogiem.

6. Jūs vairs nedrīkstēsiet turēt un nēsāt ieročus, nedz arī ko citu, kas ir bīstamāks par dārzeņu mizotāju. Tā kā jūs neprotat apieties ar bīstamiem priekšmetiem, jums būs vajadzīga atļauja dārzeņu mizotāja nēsāšanai.

7. 4. jūlijs vairs nav svētku diena. Jaunā valsts svētku diena būs 2. novembris. Tā tiks saukta par Neizlēmības dienu.

8. Ar šo tiek aizliegtas visas amerikāņu automašīnas. Tās ir grabažas, un tās tiek aizliegtas tikai jūsu pašu labā. Kad parādīsim jums vācu automašīnas, jūs sapratīsiet, par ko ir runa. Visi ceļu krustojumi tiks aizstāti ar apļveida krustojumiem, un jūs pāriesiet uz braukšanu pa ceļa kreiso pusi. Tajā pašā laikā jums būs jāpāriet uz metrisko sistēmu bez mērvienību salīdzinošās tabulas palīdzības. Apļveida krustojumi un metriskā sistēma palīdzēs jums izprast britu humora izjūtu.

9. Iemācieties pagatavot īstus čipsus. Tas, ko jūs saucat par “French fries”, nav čipsi. “French fries” nav franču, tie ir beļģu, lai gan 97,8% no jums (ieskaitot čali, kurš, uzturoties Eiropā, atklāja fritētos kartupeļus) nezina, ka ir tāda valsts Beļģija. Tas, ko jūs saucat par “potato chips”, īstenībā ir “crisps”. Īstie čipsi ir biezās šķēlēs sagriezti un dzīvnieku taukos cepti kartupeļi. Tradicionālā čipsu piedeva ir alus, ko pasniedz siltu un bez burbuļiem.

10. Aukstais, bezgaršīgais dzēriens, ko jūs saucat par alu, īstenībā ir lāgeralus. Turpmāk par alu drīkstēs saukt tikai īsto britu rūgtalu (British Bitter). Šķidrums, kas reiz bija pazīstams kā “amerikāņu alus”, no šī brīža tiks saukts par “gandrīz sasalušu knišļu urīnu”, izņemot amerikāņu budveizeru, kas tiks saukts par “vāju, gandrīz sasalušu knišļu urīnu”. Tas ļaus tirgot īsto budveizeru (to, kurš pēdējos tūkstoš gadus tiek ražots Čehijas Republikā) bez pārpratuma riska.

11. Apvienotā Karaliste harmonizēs benzīna cenas (jeb “gazolīna”, kā jums tiek atļauts to saukt arī turpmāk), ieviešot bijušajās ASV tādu benzīna cenu, kāda tā ir Apvienotajā Karalistē (apmēram 6 dolāri galonā, sāciet pierast).

12. Iemācieties privātus konfliktus atrisināt bez ieročiem, advokātiem vai psihoterapeitiem. Tas, ka jums vajadzīgs tik daudz advokātu un psihoterapeitu, liecina, ka jūs neesat pietiekami nobrieduši neatkarībai. Ja neesat pietiekami nobrieduši, lai atrisinātu problēmas bez tiesas vai psihoterapeita palīdzības, tad jūs arī neesat pietiekami pieauguši, lai apietos ar ieročiem.

13. Lūdzu, pasakiet mums, kurš nogalināja Džonu Kenediju. Mēs jūkam prātā no neziņas.

14. Tuvākajā laikā pie jums ieradīsies Viņas Majestātes valdības nodokļu inspektori, lai nodrošinātu visu tai pienākošos nodokļu iekasēšanu (par laika periodu kopš 1776. gada).

Pateicos par sadarbību.

Džons Klīzs [Bazils Foltijs, Foltija torņi; sers Lānselots no Kamelotas (“Montijs Paitons un svētais Grāls”), Torkī, Devona, Anglija]

Raksts no Februāris 2017 žurnāla

Līdzīga lasāmviela