Karš

Oļegs Pšeņičnijs

Verbatim – 2022. Īsa kara hronika citātos

Janvāris. “Krievija negrasās nevienam uzbrukt!”

Lielbritānijas Ārlietu ministrija: “Mūsu rīcībā ir informācija, kas liecina, ka Krievijas valdība plāno iecelt Kijivā prokrievisku līderi, jo apsver iebrukuma un okupācijas iespējas Ukrainā.”


Džena Sāki, Baltā nama preses sekretāre: “Prezidents Putins ir izraisījis šo krīzi, koncentrējot pie Ukrainas robežas 100 000 Krievijas karavīru. Saspīlējums sasniedzis tādu līmeni, ka Krievija jebkurā brīdī ir gatava sākt pilna mēroga iebrukumu Ukrainā.”


Ģenerālis Marks Milijs, Apvienotās štābu priekšnieku komitejas priekšsēdētājs: “Ņemot vērā, kādi spēki ir sakoncentrēti – sauszemes spēki, artilērija, ballistiskās raķetes, gaisa spēki –, ja tas viss kopā tiks izmantots pret Ukrainu, notiks kaut kas ļoti nopietns un būs ievērojams skaits upuru. Varat iedomāties, kā tas izskatīsies blīvi apdzīvotās vietās, ceļu tuvumā utt. Tas var izvērsties par murgu.”


Sergejs Lavrovs, Krievijas ārlietu ministrs (ASV valsts sekretāram): “Jūs apgalvojat, ka mēs gatavojamies uzbrukt Ukrainai, lai gan mēs jau vairākkārt esam paskaidrojuši, ka tā nav.”


Sergejs Rjabkovs, Krievijas ārlietu ministra vietnieks: “Nav nekāda riska izcelties liela mēroga karam Eiropā vai jebkur citur. Mēs neplānojam veikt nekādas agresīvas darbības. Mēs neplānojam uzbrukt vai iebrukt Ukrainā.”


Krievijas vēstniecība ASV: “Mēs vēlreiz uzsveram: Krievija negrasās nevienam uzbrukt. Karaspēka pārvietošana Krievijas teritorijā ir mūsu suverēnās tiesības. Mēs aicinām izbeigt histēriju un nevairot spriedzi ap Donbasa problēmu. Un, galvenais, nepamudināt Kijivas karstgalvjus uz jaunām provokācijām.”


Volodimirs Zelenskis: “Kas tieši ir jaunums? Vai tad tā jau astoņus gadus nav realitāte? Vai iebrukums nesākās jau 2014. gadā? Vai tad plaša mēroga kara draudi parādījušies tikai tagad? Šāda bīstamība pastāv ne vienu dienu vien. Un tā nav kļuvusi lielāka. Lielāka ir tikai ažiotāža ap to. Un šobrīd notiek aktīvs uzbrukums nevis mūsu zemei, bet jūsu nerviem. Lai jums būtu pastāvīga trauksmes sajūta. Tas jāsaprot visiem mūsu iedzīvotājiem, īpaši gados vecākiem cilvēkiem. Izelpojiet un nomierinieties. Neskrieniet pēc griķiem un sērkociņiem. Ko jūs varat darīt? Tikai vienu: saglabāt mieru, vēsu prātu, pārliecību par saviem spēkiem, par savu armiju, par mūsu Ukrainu. [..] Un esmu pārliecināts, ka savā Jaungada uzrunā es teikšu: “Dārgie ukraiņi, es taču teicu! Mēs esam malači!” Mēs nekritām panikā, nereaģējām uz provokācijām. Mēs bijām mierīgi, stipri un sagaidām nākamo Jauno gadu. Bez panikas. Bez šausmām. Cerams, bez vīrusiem. Un es patiesi ticu, ka bez kara.”


Februāris. “Krievijas karakuģis.”

Vladimirs Putins: “Mūsu plānos nav okupēt Ukrainas teritorijas. Mēs negrasāmies nevienam neko uzspiest ar varu. Mēs centīsimies demilitarizēt un denacificēt Ukrainu.”


Volodimirs Zelenskis: “Cīņa notiek šeit. Man vajag ieročus, nevis evakuāciju.”


Aleksejs Navaļnijs: “Šī kara mērķis ir novērst uzmanību no Krievijas problēmām. [..] Es uzskatu, ka tie, kas uzsāka šo karu, ir bandīti un zagļi.”


Boriss Džonsons: “Tas ir uzbrukums Austrumeiropas un visas pasaules demokrātijai un brīvībai. Mēs panāksim, ka šī briesmīgā, barbariskā Vladimira Putina avantūra izgāžas.”


Heničeskas iedzīvotāja: “Jūs esat okupanti! Jūs esat fašisti! Kāpēc jūs atnācāt pie mums ar ieročiem? Ielieciet sev kabatās saulespuķu sēklas, lai vismaz saulespuķes izaugtu, kad jūs šeit gulēsiet!”


Ukrainas robežsargs: “Krievijas karakuģi, ej nahuj!”


Gruzijas degvielas uzpildes kuģa virsnieks (Krievijas kuģim): “Ja jums beidzas degviela, varat izmantot airus.”


Milošs Zemans, Čehijas prezidents: “Es teicu, ka krievi nav traki un neuzbruks Ukrainai. Atzīstu, ka kļūdījos. [..] Trakie ir jāizolē.”


Oleksijs Arestovičs, Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks: “Saskaņā ar mūsu rīcībā esošo informāciju Krievijas Federācijas pirmais trieciens ir izgāzies.”


Marts. “Te mēs viņus arī apglabāsim.”

Vladimirs Putins: “Atbrīvot tautu no genocīda – tas ir specoperācijas Ukrainā galvenais mērķis.”


Volodimirs Zelenskis: “Trieciens pa Harkivu ir kara noziegums, Krievijas Federācijas valsts terorisms. Pēc kaut kā tāda Krievija ir valsts teroriste.”


Pavlo Kirilenko, Doneckas apgabala gubernators: “Volnovahas pilsētas vairs nav.”

Serhijs Orlovs, Mariupoles mēra vietnieks: “Sabombardētajā drāmas teātra ēkā bija patvērušies 1000 līdz 2000 iedzīvotāju [..] 80–90% pilsētas ir nopostīti. Neviena ēka nav palikusi neskarta. Tās ir vai nu iznīcinātas, vai bojātas.”


Ramzans Kadirovs: “Ir jādodas uz Kijivu un jāpārņem Kijiva. Ja mūs būtu atstājuši Kijivas tuvumā, mēs ieietu Kijivā un ieviestu tur kārtību.”


Aleksandrs Lukašenko: “Es jums tūlīt parādīšu, no kurienes tika gatavots uzbrukums Baltkrievijai. Un, ja sešas stundas pirms operācijas nebūtu veikts preventīvs trieciens pozīcijām – četrām pozīcijām, es jums tūlīt parādīšu karti, paņēmu līdzi, – viņi būtu uzbrukuši mūsu bruņotajiem spēkiem.”


Oleksijs Arestovičs: “Krievijas armija nav spēcīga. Tā ir vienkārši gara. Šeit atrodas astoņas no desmit Putina armijām. Te mēs tās arī apglabāsim…”


Ludmila Narusova, Krievijas Federācijas senatore: “Jauniesauktos piespieda parakstīt līgumu, vai kāds to parakstīja viņu vietā. Taču beigās no rotas simt vīriem izdzīvoja tikai četri.”


Marina Ovsjaņņikova, Krievijas Pirmā kanāla redaktore: “Krievija ir agresorvalsts. Un atbildība par šo noziegumu gulstas tikai uz viena cilvēka sirdsapziņas. Un šis cilvēks ir Vladimirs Putins. [..] Diemžēl pēdējos gadus esmu strādājusi Pirmajā kanālā, nodarbodamās ar Kremļa propagandu, un man par to tagad ir liels kauns.”


Džo Baidens: “No Putina aizbēguši jau 200 tūkstoši Krievijas iedzīvotāju. [..] Dieva dēļ, šis cilvēks nevar palikt pie varas.”Lai turpinātu lasīt šo rakstu, lūdzu, pieslēdzies vai reģistrējies

Raksts no Februāris 2023 žurnāla

Līdzīga lasāmviela