Aigars Štokenbergs

Ar purnu pret vēlētāju

Krievijas Federācijas prezidenta pilnvarotā bērna tiesību jautājumos Anna Kuzņecova ierosinājusi piestrādāt pie partijas Vienotā Krievija logotipa, lai tajā attēlotais lācis nebūtu vientuļš.

Šodien mēs runājam par ģimenes aizsardzību. Es skatos uz Vienotās Krievijas logotipu, un man šķiet, ka lācim ir vientuļi – ģimenes pietrūkst. Mamma, bērni, lācēni – to visu vajag kaut kā vizualizēt. [..] Lācis, man šķiet, ir vientuļš, man šķiet, vajag kaut ko lietas labā darīt,” viņa pirmdien teica platformā “Rūpes, bērni” partijas Vienotā Krievija sabiedriskā atbalsta štāba atklāšanā.

tass.ru, 9. augustā


Priekšlikums pārveidot Vienotās Krievijas lāci nav jauns. Jau 2018. gada pavasarī partijas ģenerālpadomes sekretārs Andrejs Turčaks vēstīja, ka partija gatavojas pārzīmološanai, viena no idejām ir izmainīt lāci partijas logotipā, lai tas pagrieztos ar seju pret vēlētāju (ziņas virsraksts dažos medijos bija: “Ar purnu pret ļaudīm”). Partijas pārstāvis pauda, ka pašlaik lācis izskatās pārāk statisks, tam jākļūst dinamiskākam, un tā būtu daļa no partijas jēdzieniskās pārlādēšanas. Atgādināsim, ka lāci Vienotajā Krievijā ievazāja Sergejs Šoigu, kas pirms 2001. gada vadīja citu Krievijas partiju – Vienotība (МЕДВЕДЬ – Межрегиональное движение “Единство”). Savukārt šā gada augustā ārlietu ministrs Lavrovs paziņoja, ka Krievijas pielīdzināšana balalaikas, vodkas un lāču zemei ir pozitīva, jo balalaika un vodka esot jautrības un draudzīgas attieksmes simboli, bet lāči – piemērs saudzīgai attieksmei pret dabu. Ja apvienojam Kuzņecovas ieteikumus par ģimenisko lāci ar Lavrova novērojumiem, Vienotās Krievijas lācim, kas pagriezies ar purnu pret vēlētāju, būtu jābūt nevis zilam, kā pašlaik, bet zaļam.

Cik būtiska ir logotipu izmantošana uzvarai vēlēšanās? Ir valstis, kurās bez tiem iztikt nav iespējams. Pasaulē lielākajā demokrātijā Indijā, kur visu līmeņu vēlēšanās piedalās gandrīz 200 partijas, katrai no tām ir piešķirts ar Centrālo vēlēšanu komisiju (CVK) saskaņots simbols, piemēram, brilles, divritenis, arkls, zaru slota, griestu ventilators, rokas ūdenspumpis, petrolejas lampa, pieslienamās kāpnes; kopumā CVK datubāzē ir ap 500 simbolu, kurus partijas drīkst izmantot. Pirms 60 gadiem tajā iekļāva tvaika lokomotīvi, traktoru un autobusu, 2019. gada vēlēšanu katalogā jaunpienācēji ir klēpja dators, pele un USB zibatmiņa. 1991. gadā CVK aizliedza izmantot faunas simbolus, jo vides aktīvisti pauda bažas, ka konkurējošo partiju atbalstītāji varētu spīdzināt vai nogalināt konkrētu sugu putnus un dzīvniekus. Līdzīgi ir Pakistānā, kuras daudzie vēlētāji var nobalsot, piemēram, par traktoru kā Pakistānas Musulmaņu līgas simbolu. 2012. gadā kodolzinātnieks Abduls Kadīrs Hāns, kurš nodeva atombumbas noslēpumus arī Ziemeļkorejai un Irānai, izveidoja vēlēšanu kustību Pakistānas aizsardzībai, un, dabiski, par partijas logotipu kļuva raķete.

Edmunds Jansons

Lielās Austrumu demokrātijas raksturo mehāniskie transporta līdzekļi kā simboli nacionālajām interesēm pirmajā vietā, turpretī lielās Rietumu demokrātijas izmanto faunas pārstāvjus, nebaidoties pajokot par sevi. ASV demokrātu ēzelis piedzima 1828. gada prezidenta kampaņas laikā, kad Andrū Džeksona konkurenti apsaukāja viņu par Jackass jeb ēzeli. Džeksons iekļāva ēzeļa attēlu savos vēlēšanu plakātos un uzvarēja. 19. gadsimta 70. gados ēzelim pievienojās politiskajās karikatūrās attēlotais zilonis kā republikāņu simbols. ASV ir bijis arī jenotu laiks, jo ar jenotu kā partijas simbolu Vigu partija izveidojās par ieroci cīņai pret ēzeli Džeksonu un uzvarēja 1841. gadā. Citviet politisko ietekmi nodrošina putni. Brazīlijas sociāldemokrāti ir uzvarējuši Valsts prezidenta vēlēšanas kā tukānisti, jo viņu partijas simbols ir zilidzeltens tukāns. Savukārt nesenajās vēlēšanās Lietuvā Tēvzemes savienība ar bezdelīgu logotipā nomainīja pie varas pabijušos zemniekus un zaļos, kuru simbols ir stārķis. Mūsu ziemeļu kaimiņos pie varas tagad ir Reformu partija ar zilu vāveri, saukta arī par vāveru partiju, ar premjerministri Kaju Kallasu tās vadībā.

Kad atnāks latviešiem tie laiki, ko citas tautas tagad redz? Pagaidām ir tikai viens vārgs mēģinājums par partijas simbolu izvēlēties dzīvnieku, diemžēl grafiski tas izskatās drīzāk pēc korpulentas sievietes viendaļīga peldkostīma. Bažas raisa arī iespējamās negatīvās konotācijas, ja partijas par savas pievilcības vai mentālo spēju raksturotājiem izvēlētos simbolus, piemēram, no Latvijas gada dzīvnieku saraksta: smilšu krupis (2007), meža cūka (2015), āpsis (2016) vai alnis (2019). Atgādināsim, ka alnis vēsturē jau ir bijis: ar to kā Progresīvās partijas simbolu vēlēšanās neuzvarēja Teodors Rouzevelts, kad 1912. gadā viņu par savu prezidenta kandidātu atteicās nominēt sarkanie ziloņi republikāņi. Rouzevelta uzvedība kādu medību laikā, kad viņš vēl bija republikāņu prezidents, lika viņa vārdā nosaukt plīša lācēnu (Teddy Bear) ar ļoti mazām smadzenēm un zāģu skaidām galvā, kurš savukārt Krievijā ir ārkārtīgi populārs kā ēzelīša un sivēna biedrs. Tas ļauj mums piedāvāt vēl vienu risinājumu Vienotās Krievijas vēsā zilā lāča pārveidošanai par ģimeņu un bērnu draugu. Par tās simbolu ir jākļūst Vinnijam Pūkam vai vienkārši Pu.

Raksts no Oktobris 2021 žurnāla