Reģistrējieties, lai lasītu žurnāla digitālo versiju, kā arī redzētu savu abonēšanas periodu un ērti abonētu Rīgas Laiku tiešsaistē.
Zinātniski tehniskā revolūcija, kas mums zināmajā izskatā sākusies jau sen un, šķiet, vairākas reizes bezmaz pasludināta par veiksmīgi izbeigtu, tomēr vēl turpina mulsināt gan varasvīrus, gan sadzīves priekšmetu ražotājus, gan parastus sīkpircējus. Ikvienam ir pazīstama sajūta, kas pārņem, tuvāk aplūkojot vai lietojot kādu nesen nopirktu un īpaši izsmalcinātu tehnisku ietaisi — lai arī cik ērts un dzīvi atvieglojošs būtu jaunais izgudrojums, to vienmēr ir iespējams labot, uzlabot un izmantot pavisam citiem nolūkiem. Atklājumus mūždien meklējošais cilvēka gars var atrast izeju pat visbriesmīgākajos sadzīves apstākļos.
Piemēram, durvis, kas neturas ciet. Tās izjauc normālai eksistencei tik nepieciešamo pasaules kārtību un enerģētisko strāvojumu virzību, kuras saglābšana nodarbina ikvienu dzīves mākslas adeptu. Durvju virināšanos var itin viegli novērst, ja stenderes iekšpusei piesitam velosipēda kameras gabaliņu. Galvenais ir neaizmirst, ka nagliņām zem galviņām paliekami muturiņi. Ilgāk stāvēs. Ja nevēlaties bojāt velosipēdu, varat izmantot parastu dzēšgumiju — viena tās puse ir izgriežama T-veidā, bet otra — maziem, zāģim līdzīgiem robiņiem. Tagad atliek durvīs iegrebt caurumiņu, kas atbilst T-veida izcilnītim un ielīmēt tur dzēšgumiju ar universālo līmi Moments. Jā, pirms tam bija jāpārliecinās, ka jaunizgatavotās ietaises biezums ir tieši tāds, kā jums vajadzēja. Te ir svarīgi nenokavēt.
Zināms, ka ledusskapji mūždien piesalst un ir grūti atkausējami. Parasti cilvēki izmantoja karsta ūdens bļodu, ko ievietoja saldētavā un gaidīja atkusni. Ļoti ērts paņēmiens ir pieejams tiem, kuriem mājās bez ledusskapja ir vēl arī ātrvārīšanas katls ar tvaika noņēmēju — atliek savienot tos ar caurulīti (tai gan jābūt pietiekami garai, lai sniegtos no plīts līdz ledusskapim) un ievietot karstā tvaika plūsmu pievērtajās durtiņās. Ja aizvērsiet pavisam, caurulīte var tikt aizspiesta un arī ledusskapī veidosies nevienam nevajadzīgs iekšējs spiediens. Vidēja lieluma ledusskapis ar šīs metodes palīdzību tiek atsaldēts 15 minūšu laikā.
Ja jums ir nepieciešams pārtīt dziju no šķeterēm kamolā, tad nav jāmeklē izpalīdzīgs dzīvesdraugs. Pilnīgi pietiek, ja jums ir piepūšamā bumba, kas piekārta pie griestiem aiz korķīša. Plastmasas lineālu, kas mūždien pazūd, var piestiprināt pie darbagalda malas ar divu nagliņu palīdzību, bet karstu katla vāciņu bez bažām var noņemt, ja rokturītim uzsprausts parasts koka knaģis. Kurpes, kas izstaipījušās, jūs varat nēsāt vēl pāris sezonas, ja tām iekšpusē pielīmēsiet porolona josliņu.
Dažkārt pilnīgi pietiek paskatīties uz lietām ar svaigu skatu, un to lietojums var kļūt krietni vien plašāks. Ja katras fotofilmiņas pirmajā kadrā nofotografēsiet noplēšamā kalendāra lapiņu, jūs vienmēr zināsiet, kad esat to darījis. Nelielu apdegumu izraisītās sāpes jūs varat remdēt, uzspiežot ādai piparmētru zobupastu. Piestiprināt veļas auklu pie sienas būs daudz vieglāk, ja skrūvē izurbsiet nelielu caurumiņu un tajā ievērsiet metāla riņķīti. Un žilete, ko parasti izmantojat papīra griešanai, vairs nebojās lineālu, ja ievērsiet to metāla saspraudē, kā redzams zīmējumā. Vecā neglītā alumīnija ķemmīte ar garo kātiņu jums ērti ieguls žaketes kabatā, ja kātiņu atlocīsiet kā pildspalvai.
Pareiza attieksme pret apkārtējām norisēm ar laiku iemācīs jums lietderīgi izmantot arī vecas un ārā izmestas lietas. Pusītē no saplīsušas gumijas bumbiņas ir vērts iespraust dārza šķēres — tā jūs pasargāsiet rokas no dzeloņiem, kad apcirpsiet savus rožu krūmus. Izlietotas elektriskās baterijas jums kalpos vēl kādu laiku, ja izurbsiet tajās dziļākus caurumiņus, ieliesiet tajos sālsūdens šķīdumu un aizlīmēsiet ar plastilīnu.
Neslikts ir padoms par to, kā pašam izgatavot saulesbrilles ar dioptrijām — ņemiet tumšu organisko stiklu, sakarsējiet un iespiediet starp divām matricām, kas izslīpētas jums nepieciešamajā formā, tikai ar pretēju zīmi. Nav gan zināms, kur mūsdienās varētu sameklēt brīvstāvošu organiskā stikla gabalu, bet, ja izdodas, no tā var pagatavot arī brīnišķīgus rokturīšus paštaisītiem skrūvgriežiem. Ievietojiet skrūvgriezi ar otru galu urbjmašīnā un bīdiet iekšā stiklā. No berzes stikls sakarsīs un kļūs mīksts, bet, kad atdzisīs, cieši apņems dzelzs stienīti.
Dažas lietas iedarbojas viena uz otru pavisam negaidītā, bet loģiskā veidā — skaidrs, ka, ilgāku laiku uzglabājot lodīšu pildspalvas iekšiņas, tās izžūst un raksta sliktāk. No tā var izvairīties, ja glabāsiet iekšiņas stikla mēģenē, cieši aizvākotā ar gumijas korķīti. Un, kas pats interesantākais — ja ievietosiet svaigu iekšiņu kompānijā vienu izžuvušu, tā pēc kāda laika arī atgūs agrāko elpu.
Dažādu pielietojumu var atrast tukšām lodīšu pildspalvas iekšiņām — savienojot divas caurulītes 45 grādu leņķī ar nelielu stingru stieplīti, jūs iegūstat lielisku pulverizatoru mazām virsmām. Iegremdējiet vertikālo caurulīti šķidrā krāsā, bet horizontālajā iepūtiet.
Ir iespējams uzlabot pat tādu laika pārbaudi izturējušu pasaules piederumu kā lāpstu — pievienojiet tai vēl vienu, nedaudz mazāku rokturi un jūs pamanīsiet, cik ērti kļuvis rakt.
Ja jums ir jāsastiprina vairākas papīra lapas, varat izmantot metāla saspraudes, tās, kuras plašāk pazīstamas ar nosaukumu “knopkas”. Tās jāiedur papīrā vienu pretī otrai un izlīdušie asie galiņi jāatliec ar āmuriņu. Nav pārāk glīti, toties praktiski. Pasaule ir radīta nepilnīga un mūsu misija tajā ir mēģināt ko labot — tie, kam pieder skaiduplākšņu servanti ar bīdāmajiem stikliem, zina, ka šādi stikli neciešami dreb un tinkšķ ikreiz, kad garām aizbrauc tramvajs. Taču tikt galā ar šo netikumu ir pavisam vienkārši —uzlīmējiet stikla augšējai malai leikoplasta strēmelīti un dzīves kvalitāte uzlabosies tajā pašā brīdī. Šajā mazajā piemērā mēs redzam, ka ierasto lietu iekšējā būtība nereti var atklāties pavisam jaunā veidolā. Kā leikoplastam. Jā, varat to pielīmēt arī pie kurpju zolēm, kad ielas klāj ledus. Neklabēs un neslīdēs.