Uģa Bergmaņa dzīvnieki
Pēlēkā dzērve

Kaspars Goba

Uģa Bergmaņa dzīvnieki

Teiču Valsts rezervāta Pētījumu daļas vadītāja

Mana dzīve pašlaik ir saistīta ar Austrumlatviju, konkrēti ar Lubānas zemieni. Tai raksturīga liela sugu daudzveidība un tur mīt daudzi citviet reti sastopami dzīvnieki. Pārsvarā esmu izvēlējies sugas, kas pašreizējo Latvijas teritoriju apdzīvo sen.

Vilks. Šo dzīvnieku es ļoti cienu. Vilks ir bezbailīgs, viltīgs, spēj pielāgoties ārējiem apstākļiem. Arī kā medību trofeja vilks ir salīdzinoši grūti iegūstams. Kādās vilku medībās ievainots vilks man sacaurumoja vaļenku, iekoda kājā. Tas notika pie manām lauku mājām, kas, šķiet, ir vienīgā vieta Latvijā, kur vilkus sekmīgi medī uz gaidi.

Alnis ir īsts ziemeļnieks. Viņš labi piestāv Austrumlatvijas ainavai. Alnis ir kārtīgs meža dzīvnieks, kas raksturīgs boreālo mežu biotopiem. Aļņiem ir ļoti īpatnējs riests, daudz klusāks nekā briežiem, tāds mazliet noslēpumains.

Bebrs ir ģeniālākais hidrotehniķis un gudrs būvnieks, kas neizdarīs nevienu nepareizu gājienu. Apbrīnojams darbarūķis, kas gandrīz vienmēr sa­sniedz to, ko iecerējis. Starp citu, bebrs ir viens no maniem pirmajiem medījumiem.

Lūsis. Ļoti skaists dzīvnieks. Ir ļoti interesanti sekot viņam pa pēdām, vērot to. Turklāt nomedīt lūsi ir katra mednieka sapnis. Man vispār patīk plēsēji.

Mazais ērglis. Ērgļi man ir tiešā saistībā arzinātnisko darbu. Ir bijis ļoti interesanti pētīt šos putnus. Iepriekšējā gadsimtā ērgļu popu­lāciju ir skārušas vairākas krīzes, taču viņi ir izdzīvojuši. Esmu gandarīts, ka ar savu zinātnisko darbu man ir izdevies nodrošināt ērgļu aizsardzību. Pētīt ērgļus ir ļoti interesanti. Ar telemetrijas metodi vienlaikus gan Latvijā, gan Vācijā tika pētīta mazā ērgļa uzvedība un ligzdošanas teritorija. Atklājās, ka Vācijā šīs teritorijas ir divas reizes lielākas. Šeit iespējams dzīvot vairāk ērgļiem nekā Vācijā, jo viņi spēj atrast piemērotu barību divas reizes mazākā teritorijā. Tas ļoti labi liecina par mūsu zemes dabas bagātībām.

Mazais Ērglis Mazais Ērglis

Baltais stārķis man asociējas ar mājām. Nekur neesmu redzējis tik daudz balto stārķu kā Latvijā. Atbraucis no ārzemēm, ieraugu to un sajūtu,ka esmu mājās.

Medību suņi. Man ir īpašas attiecības ar šiem dzīvniekiem. Medības ir manas dzīves neatņemama sastāvdaļa un tās nav iedomājamas bez medību suņa. Man ir bijuši trīs medību suņi — laikas. Laikas ir ļoti labi medību suņi. Tie ir kārtīgi ziemeļnieki, nav īpaši jāuztraucas, ja aukstā ziemas dienā viņi, dzenot zvēru, aizklīst pārāk tālu un ir spiesti pāris dienas nakšņot mežā. Ļoti gudri un izturīgi suņi.

Medņi, manuprāt, visvairāk simbolizē dabas neskartību un pirmatnējos biotopus. Turklāt manas meža mājas sauc Medņuriesti un to tuvumā medņu riests ir saglabājies.

Dzērves ir pirmais purva putns, kas pasaka: “Vecīt, pavasaris ir sācies, laiks lāpīt zābakus.” Neatkārtojamas ir dzērvju dejas, tās redzot, pašam gribas riestot.

Ziemeļu Gulbis Ziemeļu Gulbis

Ziemeļu gulbji un zosis arī man saistās ar pavasari. Lubāna ezerā un Nagļu zivju dīķos katru pavasari var novērot lielāko ziemeļu gulbju koncentrāciju Latvijas teritorijā. Tas ir neaiz­mirstams skats, kā pusotrs tūkstotis gulbju reizē paceļas gaisā.

Raksts no Februāris, 2000 žurnāla