Pagājušā gada decembrī pasaules ziņu aģentūru darbinieki neizpratnē pieplaka datoru ekrāniem, īsti nezinot, ticēt vai ne. Iespējams taču, ka tas ir kāds joks vai drukas kļūda – ziņa par to, ka 22 gadus vecais austrālietis Deivids Storejs atklātā izsolē par 26 500 amerikāņu dolāriem iegādājies tropisku salu ar pili un bagātīgām derīgo izrakteņu ieguves vietām. 2500 hektārus lielais zemes pleķītis, dēvēts par Bagātību salu, atrodas virtuālajā telpā, uz izdomātas planētas Kalipso. Šo planētu kopš 2003. gada janvāra iekaro un apdzīvo desmitiem un simtiem tūkstošu interneta lietotāju, kas piedalās spēlē Project Entropia. Par spēli to var saukt visai nosacīti, tā ir jauna, virtuāla pasaule, pilna iespēju un noslēpumu. Parastā datorspēlē tu esi vientuļš, lai arī cik mošķus nošautu, tu esi vientuļš. Šeit tu satiec citus, tādus pašus.
Dažādas sarežģītības pakāpes pasauļu internetā šobrīd ir vismaz 50. To tematika svārstās no gotiskām šausmām līdz iepazīšanās kantorim, taču lielākoties tās ir fantastiskas, sapņu vai kosmisko ceļojumu gaitā atklātas planētas. Pazīstamākās ir bērnišķīgā Runescape, neierobežotu iespēju pilnā Second Life, skarbā izdzīvošanas spēle Anarchy online, politisku intrigu un karu pārņemtā Everquest vai pilnīgi citā kosmosā notiekošā EVE. Šīs spēles prasa noteiktus datora resursus — pietiekamu virtuālo atmiņu un videokarti, visbiežāk vajadzīga jaunākā Microsoft DirectX versija. Praktiski visās šajās spēlēs dalība ir par maksu. Arī tad, ja pašu spēli jums ļauj uzstādīt un, iespējams, arī izmēģināt bez maksas, par turpmāko jāmaksā noteikta mēneša vai gada dalības maksa. Project Entropia ir izņēmums, jo ļauj piedalīties par velti. Lai tajā izdzīvotu, ir vajadzīgi PED (Projekta Entropija dolāri), kurus var nopelnīt, ietirgot, taču var pārskaitīt arī no reālās pasaules. Entropijas dolāri ir piesaistīti ASV dolāriem (10:1), un veikt pārvedumu no reālās kredītkartes uz virtuālo ir vienkāršāk, nekā samaksāt par telefonu. Vēl vairāk – jebkurā brīdī var pārskaitīt naudu atpakaļ. Ja nogalinot, tirgojot vai rokot derīgos izrakteņus uz izdomātas planētas, tu esi nopelnījis lieku dolāru, vari to, kad vien vēlies, pārvērst taustāmāīpašumā. Brīdī, kad tu laiski lasi šo tekstu, ap divsimt tūkstošiem cilvēku klīst planētas Kalipso ārēs, pakļaujot savu virtuālo ādu briesmām un pārbaudījumiem, pelnot reālu piķi vai arī zaudējot pēdējo kreklu, bruņas, zobenus un šaujamos. Ekonomistu aprēķini rāda, ka jau šobrīd dažādo virtuālo pasauļu iekarotāji stundā nopelna vairāk par vidēju Bulgārijas strādnieku, bet vienas veiksmīgas daudzspēlētāju interneta spēles apgrozījums gadā pārsniedz, teiksim, Namībijas vai Jamaikas valsts budžetu. Klīst baumas par spēlētājiem, kas pusratā pametuši ienesīgus amatus nekustamāīpašuma vai finanšu kompānijās, lai pilnībā nodotos jaunam biznesam. Arī tepat Latvijā.
Nu, lūk, tu esi pārnācis no darba, iespēris apnikušajam sunim, uzcepis atsaldētos kartupeļus frī un noskatījies kādu derdzīgu realitātes šovu, kurā kārtējo reizi neko neparādīja. Tu ieslēdz datoru un lejupielādē Entropijas projekta palaistuvi. Jaunāko uzlabojumu lejupielāde var aizņemt vairāk par stundu, taču tālāk jau ir vienkāršāk. Tu izvēlies sev jaunu vārdu un identitāti. Parasti to dara steigā un paļaujas uz nejaušībām, bet tas nav pareizi — jaunais vārds tev ar laiku kļūs svarīgāks par īsto, ar jauno vārdu tevi pazīs daudz vairāk cilvēku nekā šobrīd, tu viņiem būsi autoritāte, draugs un medību komandas biedrs, ar kuru dalīt ikdienas laupījumu. Tu izvēlies kaut ko cēlu, taču ne pārāk snobisku, paskaties, kādus vārdus nes Entropijas projekta pionieri — varoņi, kuru desants izsēdināts uz Kalipso 2003. gada pirmajās janvāra dienās: StumdoeS, Magnum, Cyberalien, LuckyD6V1L vai HeadWar. Derīgi zināt jaunās salas īpašnieka vārdu — Deathifier.
Tad tu izveido sava avatara (virtuālā iemiesojuma) izskatu. Arī tas ir svarīgi, MindArk (zviedru kompānija, kas izstrādājusi un uztur Entropijas projektu) gan sola, ka drīzumā sistēmas uzlabojumi ļaus mainīt avatara izskatu arī spēles laikā, taču pagaidām tas ir uz mūžu. Sievietes parasti izvēlas lielas krūtis, bet vīrieši — muskuļus. Protams, nav noslēpums, ka uz mirkli tevī rodas kārdinājums būvēt pretējā dzimuma avataru. Iespējams, ka tu to izdarīsi. Kaut kad vēlāk. Tu jau tagad saproti, cik tas viss ir erotiski. Tu izslēdz televizoru un atliec rītdienas agro tikšanos. Gan jau paspēsi nokārtot darīšanas vēlāk. Tev te nedaudz jāpasēž pie datora.
Ierašanās Kalipso notiek, “nosēžoties” Atlantijas lidostā. Tur parasti ir pilns ar cilvēkiem. Daudzi jauniņie īsti nesaprot, ko darīt, un vienkārši klīst apkārt, izmēģinot dažādas kustības un cenšoties sarunāties viens ar otru. Turpat gadās pa blēdim, kas uzreiz mēģina pārdot kaut ko spēlei ārkārtīgi nepieciešamu. Tiktāl viss ir kā jebkurā citā pasaules lidostā, kā Deli vai Buenosairesā. Ir arī tādi, kas piedāvājas kļūt par tavu audzinātāju. Vilinoši — ja kāds varētu pastāstīt, kas te notiek un izvadāt sev līdzi. Taču audzināšana ir noteikts spēles elements, par kuru nākas arī maksāt. Un, reiz kļūstot par audzēkni, noteiktā stadijā tu vairs nevari atteikties no sava skolotāja, līdz neesi mācības pabeidzis. Tu esi dzirdējis, ka bez naudas iztikt nav iespējams, un sāc meklēt veidus, kā to nopelnīt. Ļoti negribas pārskaitīt tos īstos dolārus, lai arī pēc kāda laika tu to uzskatīsi par pašsaprotamu. Patiesībā desmit, divdesmit ASV dolāru spēles pirmajā posmā noder itin labi. Citādi nāksies nodarboties ar visprimitīvākajiem peļņas veidiem — doties uz naftas ieguves zonu, gaidīt, kad svešās planētas dzīles izmet muciņu melnā zelta, tad kauties ar citiem vieglas peļņas kārotājiem un vēl arī izvairīties no apkārt klejojošiem dinozauriem troksiem. Runā, ka iespējams atrast arī kādu pieredzējušu mednieku un pelnīt naudu, kalpojot viņam par ēsmu — skriet pa priekšu dinozauram, lai tas nelīkumo un mednieks var vieglāk trāpīt. Jā, tev nav nekādu ilūziju par cilvēka dabu — arī uz svešas planētas ir jāuzmanās ne vien no vietējiem monstriem, bet arī no savu ciltsbrāļu niezošajiem nagiem. Jebkurš tevi var nogalināt joka pēc, vismaz, kamēr tu esi zaļš un nepieredzējis. Pirmajā naktī tu rēķinies ar pārdesmit piepešas nāves un tai sekojošas augšāmcelšanās gadījumiem. Ieguvis savāīpašumā kādu virtuālu naudiņu vai derīgo izrakteni, tu vari izmēģināt roku izsolēs, šādi iespējams ievērojami nopelnīt. Nu, ja pavisam neveicas, vari piedāvāt sevi par trenažieri tiem, kas vēlas vairot sava avatara skillus (prasmes) — sameklē treniņu arēnu, vienojies par cenu un sakod zobus.
Vēlāk, jau tad, kad būsi sapratis, kas ir kas un par cik to var dabūt, tu izvēlēsies, par ko kļūt. Iespēju nav pārāk daudz — var medīt zvēriņus, var rakt dzelzs rūdu vai energo, var nodarboties ar pārstrādi (kraftu). Aizraujoša nodarbe ir sviedru pumpēšana — tu atrodi šai nodarbei piemērotu vietu (koordinātes tev pateiks kāds laipns eksperts vienā no neskaitāmajiem interneta ceļvežiem), pieej monstram drošā attālumā un nospied peles kreiso taustiņu, tavs avatars uz piecām sekundēm iegrims meditācijā, pēc tam nomērķē un spied kreiso taustiņu vēlreiz, no tavām rokām izlīdīs zaļa spirāle un parādīsies uzraksts, kas pavēstīs, cik daudz monstrālo sviedru tev izdevies nopumpēt (no 1 līdz 3). Kad esi sakrājis pietiekami daudz (bet pietiekami ir ap 1000), dodies uz pilsētu un pamēģini šo apbrīnojamo šķidrumu uzsist gaisā. Cena ir pakļauta tirgus svārstībām, bet kādus divus PED par pudeli sviedru vajadzētu mēģināt iegūt. Vēl no sviedriem var ražot Prāta Esenci, bet tam nepieciešams iegādāties refaineri un nexus (vienu var nopirkt tirdzniecības bāzē, otru — pie kalnračiem (maineriem)). Nu, un tādā garā.
Ar medniekiem ir visinteresantāk, tur var izmēģināt visādus blasterus un lāzerus, pēc tam tirgoties ar nogalināto zvēriņu ādiņām, apvienoties komandās pa divpadsmit un medīt kopā. Starp citu, jā, tu taču šeit esi, lai satiktos ar cilvēkiem, vai ne? Nav jau tā, ka viņi ir nodarbināti tikai ar izdzīvošanu un bailēs no garām skrienošiem troksiem sēž dubļos. Cilvēki paliek cilvēki un labprāt parunājas viens ar otru. Virtuālā ekonomika gan nedaudz samaitājusi viņu interešu sfēras, taču lielākoties viss ir tāpat kā dzīvē. Ir draugi un ienaidnieki, sapulces un sazvērestības. Esot atrodamas pat virtuālas prostitūtas, kas par nelielu samaksu apmierinās tavu kāri pēc uzbudinošas sarunas. Komunikācija lielākoties notiek angļu valodā ar pamatīgu vietējāžargona klātbūtni, taču, ja apjautājas, var sameklēt arī nacionālas kopienas. Rīta pusē, kad amerikāņi dodas gulēt, viegli uziet savrupi klīstošus krievus (ir arī pāris pilsētas, kur viņi uzturas visbiežāk). Nebūtu brīnums, ja pēc kāda laika atklātos kāds latviešu apdzīvots zemes rags vai ieplaka.
Ar katru reizi, kad tu esi iegājis Entropijas projektā, tu aizvien vairāk saproti un aizvien labāk jūties, līdz tu atklāj, ka visi tavi draugi, cilvēki, ar kuriem tu labprāt sarunājies vai dodies medībās, ir tur. Vēl kādu brīdi vēlāk tu pamani, ka tavā virtuālajā kredītkartē ir vairāk naudas nekā reālajā, turklāt tā reālā nauda jau nemaz tik ļoti nav vajadzīga, tik vien kā paēst un samaksāt par interneta pieslēgumu. Tu esi ieguvis zināmu statusu Kalipso planētas sabiedrībā, tev pieder ievērojami īpašumi, tevi mīl un gaida atgriežamies, ar laiku tu pārstāj izlogoties un eksistē vienīgi tur — onlainā.
* Skat. pievienoto terminu un saīsinājumu vārdnīcu.
Biežāk lietotie speciālie termini un saīsinājumi
NEWB – Newbie (“Jauniņais” – iesācējs, no kura viskautko var sagaidīt)
LOL – Laughing out loud (“Tas nu gan ir smieklīgi!” – lieto kā atzinību vai tad, kad nav ko teikt)
LMAO – Laughing my ass out (“Nomirt var no smiekliem!” – uzjautrinoties vai izsmejot kādu)
BRB – Be right back (“Tūlīt būšu atpakaļ” – izejot sazinkāpēc uz brīdi reālajā pasaulē)
AFK – Away from keyboard (“Aizskriešu pēc kolas un čipšiem.”)
NAH – No (“Nu, nē!” – atsakoties vai noliedzot)
TY – Thank You (“Paldiesiņ!” – patiešām no sirds)
PLZ – Please (“Lūdzu, lūdzu!” – cenšoties iežēlināt kādu, kuram gar tevi nav nekādas daļas)
HOF – Hall of Fame (“Slavas zāle” – izcils sasniegums: līķis, laupījums vai prasmes)
Mob – Monstrs (dinozauri, mutanti un roboti)
MA – MindArk (Spēles ražotājs)
Loot – laupījums (lietas, kas savāktas pēc Mob nogalināšanas)
Global –lūts, kas lielāks par 50 PED, taču ne tik liels, lai iekļūtu HOF
PK – Player killer (“Spēlētāju slepkava” – idiots, kurš izklaidējas, nogalinot garāmgājējus)
CYA – See You Later (“Tiksimies vēlāk!” – kad vairāk nav ko teikt)
GL – Good Luck (“Vēlu veiksmi!” – iespējams, ironiski)
TT – Trade terminal (“Tirdzniecības bāze” – valsts veikals, valsts cena)
AFAIK – As Far As I Know (“Ciktāl man zināms” – negribīgi stāstot par to, ko tu pats esi ar grūtībām atklājis)
ASAP – As Soon As Possible (“Cik vien iespējams ātri”)
BOC – But Of Course (“Nu, protams!” – nedaudz aizvainoti)
BTW – By The Way (“Starp citu” – tiešām starp citu)
FYI – For Your Information/Interest (“Jūsu zināšanai” – augstprātīgi runājot ar ņūbu)
IMHO – In My Humble Opinion (“Tas ir mans pieticīgais viedoklis” – nedaudz lecīgi)
IMNSHO – In My Not So Humble Opinion (“Tas ir mans nemaz ne tik ļoti pieticīgais viedoklis!” – pavisam lecīgi)
IOW – In Other Words (“Citiem vārdiem sakot”)
KISS – Keep It Simple, Stupid (“Nevajag visu sarežģīt, dumiķīt!” – iecietīgi)
NBFD – Not Big Fucking Deal (“Liela muiža!” – nikni)
PG – Pretty Good (“Tīri tā neko!” – samiernieciski)
QED – Quod Erat Demonstrandum (“Ko arī vajadzēja pierādīt” – draudzīgi, bet augstprātīgi)
ROTFL – Roll On The Floor Laughing (“Vārtos pa zemi no smiekliem”)
ROTFLMAO – Roll On The Floor Laughing My Ass Off (“Pārsprāgt var no smiekliem!” – sarkastiski)
RTFM – Read The Fucking Manual (“Izlasi taču vienreiz to sūda instrukciju!” – neiecietīgi un strupi)