Artis Svece

Par tradicionālajām vērtībām

Krasnodaras novada Korenovskas pilsētā “Droša dzīvesveida pamatu” stundā skolotājs 8. klases skolēniem parādījis kontroversiālu videoklipu, kurā tiek propagandētas telegonijas idejas. Klipa veidotāji, fonda “Cīņa par tikumību” aktīvisti, apgalvo, ka sievietes pirmā seksuālā partnera gēni tiek nodoti bērnam, kurš tiek ieņemts vēlāk no cita vīrieša.

lenta.ru, 15. martā

Portālā lenta.ru publicētajā intervijā ar fonda “Cīņa par tikumību” vadītāju Timuru Bulatovu nav pateikts nekas īpaši aizraujošs, taču to var izmantot, vingrinoties kritiskajā domāšanā. To pašu var teikt par viņu uzmeistaroto videoklipu. Pasaule ir pilna ar šādiem nejēdzīgiem domu savārstījumiem, un, iepazīstoties ar vienu vairāk vai mazāk, kopējais priekšstats par cilvēci nemainās. Tomēr viens aspekts tikumības aizstāvju pasaules uzskatā mani ieinteresēja.

Videoklipā diktors stāsta, ka “Amerika cenšas sagraut Krieviju no iekšpuses, izmantojot mūsu sievietes un bērnus”, feministes grib izpostīt krievu heteroseksuālās ģimenes un “ASV karojošais gejs Alens Ginsbergs” saka: “Mēs piekļūsim jums caur jūsu bērniem.” ASV valdības “dāsni finansētās feministu un geju kustības” esot panākušas to, ka Krievijā ir strauji mainījies vecums, kad meitenes uzsāk dzimumdzīvi. 1996. gadā tas vidēji bija 19,5 gadi, bet 2014. gadā – jau 12–14 gadu, kas esot zemāks par to, kas “nepieciešams sabiedrības izdzīvošanai”. Tas esot drauds izdzīvošanai tāpēc, ka par 95% samazinoties iespēja vēlāk radīt veselīgus bērnus. Šajā kontekstā tiek minēts arī “zinātnisks fakts”, ka “meitene, kas pārgulējusi ar daudziem puišiem, ir samazgu bedre, kurā sajaukušies visu viņas vīriešu gēni”.

Šajos izteikumos ir pateikts diezgan daudz tāda, kas raisa izbrīnu, rosina vēlmi uzdot jautājumus un dzirdēt pamatojumu. Cita starpā – kurā mirklī un kādā sakarā 50. gados populārais dzejnieks Ginsbergs ir draudējis Krievijai un viņas bērniem? Ja 13 gadu vecums, kad krievu meitenes uzsāk dzimumdzīvi, ir vidējais, tad iznāk, ka liela daļa meiteņu to uzsāk krietni vien agrāk. Tas izklausās neticami. Tāpat var piebilst, ka telegonijas hipotēzi, proti, ideju, ka bērni var mantot mātes iepriekšējo seksuālo partneru īpašības, grūti savienot ar mūsdienu ģenētiku. Bulatovs gan bilst – zinātniekiem esot labi zināms, ka krievu sievietēm mēdz piedzimt melnīgsnēji bērni, ja tās kādreiz “veikušas izvirtības aktus ar melnās rases pārstāvjiem”, bet zinātnieki šos faktus slēpjot. Un, ja slēpj, tad Bulatova apgalvojumus grūti pārbaudīt.

Tomēr manu uzmanību vairāk piesaistīja pieņēmums par saistību starp feministu un geju kustībām un vecumu, kad meitenes Krievijā uzsāk dzimumdzīvi. Manuprāt, saistības nav nekādas. Es nespēju pat iztēloties, no kurienes šāds pieņēmums varētu tikt rauts. Vai ideja ir tāda, ka meitenes, uzzinot par geju izvirtībām, vairs nejūt ne kaunu, ne godu? Bet kāpēc tieši gejiem ir šāda ietekme? Un kāpēc tieši uz heteroseksuālajām krievietēm?

Savā ziņā es ar pietāti uztveru cilvēkus, kuri vēlas saglabāt “tradicionālās vērtības” un apkarot to, ko viņi uztver kā šo vērtību apdraudējumu. Proti, pārmaiņas sabiedrībā saistās ar tādiem sociāliem un politiskiem procesiem, kuros iesaistīti cilvēki ar dažādiem uzskatiem un dažādām vērtībām, un ne vienmēr ir iespējams uzreiz pateikt, kam ir taisnība. Sava loma ir gan dumpiniekiem, gan konservatīvajiem.

Tomēr, runājot par tradicionālo vērtību vai tradicionāla dzīvesveida aizstāvjiem, bieži vien viņu cīņa šķiet nolemta neveiksmei. (Tiesa, droši vien tas pats attiecas arī uz pretējās pozīcijas pārstāvjiem.) Un runa nav par to, ka “progresu nevar apstādināt” vai ka dažiem uz pieres būtu rakstīts, ka viņiem jau ir rezervēta vieta “vēstures mēslainē”. Aizdomas par šādu uzskatu nolemtību uzmācas tad, kad jāsastopas ar tiem piemītošo primitīvismu.

Nedomāju, ka tie, kas spriež vienkārši, kļūdās, un vēl jo mazāk – ka tie, kas spriež vienkārši, nespēj panākt savu. Bet pamēģiniet iztēloties: jūs uztrauc, ka meitenes uzsāk dzimumdzīvi 13 gadu vecumā, jūs gremdējaties atmiņās par laikiem, kad, jūsuprāt, viņas nevainību zaudēja, teiksim, 18 gados, un jūs gribat, lai šie tikumības laiki atgrieztos, tāpēc nolemjat cīnīties pret feminismu un homoseksuālismu... Jūs cenšaties panākt, lai skolās bērni par šīm “kustībām” neuzzinātu, un neļaujat dažādu sabiedrisko organizāciju biedriem par šādām lietām runāt. Piemēram, vienā no BBC dokumentālajām filmām par seksuālo audzināšanu, “Sex Education Show”, vidusskolēniem bija iespēja uzdot jautājumus, un liela daļa gribēja zināt, vai viņi ir “normāli” un kas būtu jāzina par homoseksualitāti. Bulatovs un viņa domubiedri šādu jautājumu veicināšanu un mēģinājumus uz tiem atbildēt skolās visdrīzāk uzskatītu par tradicionālo vērtību apdraudējumu. Bet ja nu iemesls, kāpēc meitenes agri uzsāk dzimumdzīvi, nav ne feminisms, ne homoseksuālisms? Teiksim, ja nu iemesls ir romantiskie televīzijas seriāli, padomju laika traumatiskā ietekme uz vērtību uztveri vai sociālā nevienlīdzība, kas rada apātiju pret izglītības vai karjeras iespējām? Skaidrs, ka vidē, kurā jau ir gatavi aizspriedumi, ir vieglāk cīnīties kaut vai pret tiem pašiem feministiem un gejiem nekā pret visu iemīļotiem seriāliem vai nevienlīdzību. Vienīgi mērķi tādā veidā nav iespējams sasniegt, jo diagnoze ir uzstādīta nesakarīgi.

Tradicionālo vērtību atjaunošana ir tepat rokas stiepiena attālumā, vienīgi feministes, geji, meksikāņi, liberāļi, ebreji, bēgļi, demokrāti, eirobirokrāti, veģetārieši, hipiji, amerikāņi, krievi, žurnālisti, popmūziķi, avangardisti, musulmaņi vai velosipēdisti traucē. Atliek vien izvēlēties, un ceļojumu uz nākotni var pavadīt, ne tikai žēlojot sevi, bet arī dusmojoties uz kādu.

Raksts no Aprīlis 2016 žurnāla