Roberts iesaka

Roberts Kotrels

Velosipēdi

Velosipēdi: pircēja rokasgrāmata

https://ej.uz/pirkt_velo

Deina Bērketa, The Toast, 2014. gada 12. februārī

Kā rīkoties velosipēdu veikalā. “Nekāda iepriekšēja izpēte internetā nevar pilnībā sagatavot pārsteigumam ieraudzīt tik daudz pieaugušu vīriešu neona krāsas triko, tomēr, ja zināsiet, ko meklējat, ir lielāka varbūtība, ka iziesiet no veikala apmierināts. Lai kāda tipa velosipēdu jūs izvēlētos, tā kvalitāte būtiski ietekmēs braukšanas baudījumu. Ja pēc neilga laika zem jums būs izrūsējusi grabaža ar saplīsušu ātruma pārslēdzēju un nekam nederīgām bremzēm, jums visu laiku nāksies to kompensēt, pielāgoties vai vienkārši cīnīties ar spēcīgu vilšanās sajūtu.” (2300 vārdu)


Velo polo – pavisam drīz arī jūsu pilsētā

https://ej.uz/par_velopolo

Kade Kričko, Outside, 2013. gada 21. februārī

Velo polo noteikumi ir ļoti vienkārši: trīs spēlētāji katrā laukuma pusē, katram pa velosipēdam un nūjai. Bumbu noliek laukuma vidū, parasti tas ir tenisa laukums ar vārtiem abos galos, un komandas nostājas katra pie savas gala līnijas. Pēc trīs sekunžu atskaites viens no katras komandas dalībniekiem metas uz centru, gluži kā bruņinieku divkaujā, kas izskatās pēc nenovēršamas velosipēdu sadursmes, līdz viens no tiem veikli izsit bumbu no vietas, nopelnot savai komandai tiesības sākt spēli. Pēc tam uzvar tā komanda, kura iesit vairāk vārtu. Spēlētāji nedrīkst pielikt kājas pie zemes. Kontakts ir atļauts, bet tikai ritenis pret riteni, nūja pret nūju vai cilvēks pret cilvēku. Katrā mačā nenovēršami cieš kāds velosipēds. (830 vārdu)


Toma Pričārda velosipēds

https://ej.uz/pričārda_velo

Bens Montgomerijs, Bicycling, 2020. gada 16. septembrī

Apraksts par lielisku, pēc pasūtījuma būvētu velosipēdu un pārgalvīgu piedzīvojumu meklētāju, kam tas būvēts. Šo velosipēdu 20. gadsimta 70. gados uzbūvēja Alberts Eizentrauts, amerikāņu velosipēdu būves leģenda: “Tas ripo stingri un līdzeni kā kaķis, un, ja aizverat acis, šķiet, ka braucat gar sapņa malu.” Velosipēda īpašnieks Toms Pričārds savulaik bijis gan karavīrs, gan algotnis, gan kontrabandists, gan arī ūdensgultu tirgotājs, krāpnieks un bēglis, tādēļ viņa krājumā bija ne mazums stāstu no dzīves, kad vēlāk viņš kļuva par Floridā populāru un iecienītu pavāru. (4300 vārdu)


Kādēļ tik ilgi gaidījām velosipēdu?

https://ej.uz/ar_jātnieku

Džeisons Krofords, The Roots of Progress, 2019. gada 13. jūlijā

Ja ķerras bija izplatītas jau viduslaiku Eiropā, kādēļ velosipēds tika izgudrots tikai 19. gadsimtā? “Gadsimtiem ilgi progress kavējās tādēļ, ka visi izgudrotāji centās radīt četrriteņu braucamrīkus vairākiem cilvēkiem, nevis divriteni vienam. Nav skaidrs, kādēļ tā notika, tomēr izgudrotāji acīmredzot centās kopēt esošu transportlīdzekli. Kādēļ viņi vienmēr iedvesmojās tikai no zirga un karietes, bet ne no zirga un jātnieka? (3060 vārdu)


Desmit dīvaini un skaisti velosipēdu ātrumu pārslēdzēji

https://ej.uz/pārslēdzēji

Maiks Svetmans, The Guardian, 2018. gada 7. jūnijā

Īss saraksts ar velosipēdu ātruma pārslēdzējiem, kas mainījuši pasauli, no autora 1400 ātruma pārslēdzēju kolekcijas. Visdīvainākais – Ofmega Mistral no Itālijas. “Neraugoties uz rozā krāsu, plastmasu un divdomīgo formu, tas darbojās diezgan labi.” Visskaistākais: EGS Up Cage no Francijas, “izmiršanai nolemtās eirotehnoloģijas meistardarbs labākajās Concorde lidmašīnas tradīcijās. Atrodiet tukšu ieliņu un metieties uz priekšu ar maksimālo ātrumu, vienlaicīgi izmantojot neticamu kreativitāti”. (1750 vārdu)


Kādēļ tik daudzi velosipēdi nonāk zem ūdens

https://ej.uz/iemestie

Džoudijs Rozens, The Guardian, 2022. gada 28. jūlijā

Daži velosipēdi kanālos nonāk nejauši. Velosipēdisti naktī vai miglā apmaldās un nostūrē no celiņa. Piedzērušies velosipēdisti nokrīt no tilta. Velosipēdu mešana kanālos ir “īpašs sporta veids, kas sniedz dīvainu gandarījumu”. Tomēr tā vai citādi, it īpaši Parīzē un Amsterdamā, kur kanāli ir regulāri jābagarē nogremdēto velosipēdu dēļ, kanālos nonāk ārkārtīgi daudz riteņu. (3800 vārdu)


Kas notiek ar nozagtajiem velosipēdiem?

https://ej.uz/pieprasītie

Rohins Dārs, Priceonomics, 2012. gada 28. augustā

Varētu domāt, ka velosipēdu zagšana nav pārāk ienesīgs noziedzīgās darbības veids. Lietoti velosipēdi nav pārāk pieprasīti salīdzinājumā ar citām lietām, kuras varētu zagt. Un tomēr velosipēdus joprojām zog, tātad kaut kādus ienākumus zagļiem tie tomēr nodrošina. Kādi ekonomiski stimuli motivē velosipēdu zagļus un uztur velosipēdu zādzību rūpalu? Vai noziedzniekiem tas patiešām ir efektīvs naudas pelnīšanas veids? (2000 vārdu)


Pakaļdzīšanās manam nozagtajam velosipēdam

https://ej.uz/nozagtie

Džastins Džuvenāls, 48 Hills, 2007. gada 13. februārī

Pēc trešā nozagtā velosipēda piecu gadu laikā žurnālists apņemas atrast savu nozagto īpašumu un cilvēkus, kuri to nozaguši. “Mēnešiem ilgajā misijā es krustu šķērsu izbraukāju visu pilsētu, dzenoties pakaļ Dikensa romānu cienīgajiem zagļiem, pārmeklējot lielākos pilsētas zagto mantu tirgus un visbeidzot nonākot pārsteidzošā vietā, kurā nonāk simtiem zagto velosipēdu, iespējams, arī jūsējais. Pašam nezinot, es ieminos tieši Sanfrancisko noziedzīgajā pasaulē.” (3600 vārdu)


Velosipēda problēma, kas gandrīz sagrāva matemātiku

https://ej.uz/neredzami_spēki

Brendans Borels, Nature, 2016. gada 20. jūlijā

Tikai tagad, 200 gadus pēc velosipēda izgudrošanas, mēs sākam izprast tā darbības fizikālos principus. “Kādi neredzami spēki ļauj braucējam noturēt līdzsvaru, minot pedāļus? Kādēļ vispirms jāpagriež stūre pa labi, lai sasvērtos un pagrieztos pa kreisi? Un kā velosipēds stabilizējas, kad tiek iestumts bez braucēja?” Seno laiku inženieriem biji savi minējumi par šiem jautājumiem, tomēr tie nebija pareizi. Konstrukcija tika uzlabota ar kļūdu un labojumu metodi. Velosipēdu teorija ir “matemātikas uzdevums, kas dīvainā kārtā attiecas uz kaut ko redzamu”. (3100 vārdu)


Sāpju princips

https://ej.uz/ciešanas

Ričards Poplaks, Walrus, 2011. gada 15. jūnijā

Stāsts par Raideru Hešedālu, profesionālās riteņbraukšanas uzlecošo zvaigzni, un grūtībām, kas viņam jāpārvar. “Ciešanas ir riteņbraukšanas valūta. Un par šo valūtu var iegādāties retus un pat ārkārtīgi retus slavas mirkļus. Neviens sporta veids neprasa tādu laika, sāpju un darba ētikas ieguldījumu. Nevar piedalīties Grand Tour sacensībās, ja neesi vislabākajā fiziskajā formā, tik notrenēts, ka būtībā ēd pats sevi un patērē tik daudz pārtikas un šķidruma, cik trīs pieauguši vīrieši, kas ir aptuveni 6000 kalorijas dienā, tikai lai paliktu dzīvs.” (5800 vārdu)

Raksts no Janvāris 2023 žurnāla