Roberts iesaka

Roberts Kotrels

Smadzenes

Nakts, kad izdzisa gaisma

Drū Magarijs, Deadspin, 2019. gada 16. maijā

https://ej.uz/jaunā_versija

Rakstniekam ir asinsizplūdums smadzenēs, viņš tiek operēts, divas nedēļas pavada komā, vairākus mēnešus rehabilitācijā un atgriežas darba vidē. “Esmu vieglāk aizkaitināms nekā agrāk, bet nezinu, vai tas ir tāpēc, ka man smadzenēs aizvien ir tūska, vai tāpēc, ka dzīve pašlaik ir uztraucošāka. Bet zinu, ka esmu mainījies. Aizvien esmu es, bet citāds. Mani veidojošie elementi nav vecajās vietās, un es vēl to neesmu pilnībā pieņēmis. Man patika, kāds es biju agrāk. Neesmu drošs, vai varu to pašu teikt par savu jauno versiju.” (7100 vārdu)


Atstatums starp mūsu galvām

Marks Dingemanse, Aeon, 2020. gada 4. augustā

https://ej.uz/starpsmadzeņu

Īlona Maska Neuralink ir viens no vairākiem tehnoloģiju uzņēmumiem, kurš izstrādā starpsmadzeņu saskarnes ideālai komunikācijai. Bet, ja šādas iekārtas kādreiz tiks izstrādātas un izmantotas, rezultāts būs cilvēku sabiedrības sabrukums. Mēs pārstāsim būt indivīdi un kļūsim par saimi ar stropveida saprātu. “Ja mēs tieši savienosim divu personu garīgo dzīvi, individuāla rīcībspēja varētu izzust. Bioloģijā ir daudz tādu piemēru.” (3200 vārdu)


Domājot par smadzenēm

Tailers Kauens, Mercatus Center, 2019. gada 10. aprīlī

https://ej.uz/atdarināt

Saruna ar neirozinātnieku Edu Boidenu par zinātnes centieniem modelēt un atdarināt cilvēka smadzeņu darbības principus. Tiek apspriesti tādi temati kā demences ārstēšana ar implantiem un mirgojošu gaismu, ketamīna izmantošana straujai depresijas ārstēšanai, meditācijas placebo efekts ārstniecībā, zarnu mikrofloras ietekme uz sociālo uzvedību, fiziska atmiņu saglabāšana smadzeņu olbaltumvielās, garīgo stāvokļu pārnesamība un vai cilvēks ar sašķeltu apziņu jāuztver kā viens vai divi cilvēki. (13 400 vārdu)


Smadzeņu zinātne un juridiskais iznākums

Džeds Reikofs, Literary Hub, 2021. gada 23. februārī

https://ej.uz/juridiskais_iznākums

Tiesneša piezīmes par eigēniku, lobotomiju, viltus atmiņas sindromu un to ietekmi uz tieslietām. “Dabiskā tālredzīgi domājošu cilvēku vēlme izmantot neirozinātnes brīnumus, lai padarītu tieslietas “modernākas” un “zinātniskākas”, jāuztver ar veselīgu skepsi, citādi tam var būt bēdīgas sekas. “Smadzeņu zinātnes” izmantošanas vēsture tieslietās nav patīkama.” (2400 vārdu)


Bieži uzdotie jautājumi par kraniotomiju

Mērija Sauta, The White Review, 2020. gada 1. janvārī

https://ej.uz/caurums_galvā

Kas notiek pirms nopietnas smadzeņu operācijas, tās laikā un pēc tās, un kā cilvēkam pret to izturēties? “Gandrīz visas operācijas sākas ar cauruma izurbšanu galvaskausā, lai ārstam būtu piekļuve smadzenēm. Šis caurums beigās tiek aizdarīts ar stieplēm vai titāna plāksnēm un skrūvēm. Kraniotomijas laikā cilvēks var uz brīdi pamosties. Smadzenēs nav sāpju receptoru. Reizēm gadās ārpusķermeņa pieredze.” (4200 vārdu)


Smadzenes spainī

Džesika Piško, D Magazine, 2018. gada 8. jūnijā

https://ej.uz/ar_cirvi

Kāds vīrietis Jaunzēlandē notiesāts par šaušalīgu dubultslepkavību ar cirvi, jo Teksasas tiesu medicīnas patologanatoms liecināja, ka traipā uz notiesātā krekla ir viena upura smadzeņu šūnas. Bet kā patologs izstrādāja šo unikālo smadzeņu materiāla pēdu identifikācijas metodi? Cilvēka smadzenēm ir grūti piekļūt. Ja viņš tiešām ieguvis kompetenci, uz kādu pretendē, kur viņš ieguva smadzenes eksperimentu veikšanai? (4100 vārdu)


Smadzenes kā ierocis

Tims Rīkvārts, Foreign Policy, 2015. gada 14. septembrī

https://ej.uz/militāri_mērķi

Mūsu smadzenes, pašiem nezinot, kļūst par ieroci. Gandrīz visām jaunajām ar smadzenēm saistītajām tehnoloģijām ir divējāds pielietojums. Tās var izmantot gan medicīniskiem, gan militāriem mērķiem. Armijai ir ļoti vajadzīgas farmaceitiskās un psiholoģiskās metodes, lai atbrīvotu karavīrus no traumatiskām atmiņām, kā arī elektriskie implanti, kas ļauj paralizētiem pacientiem atgūt motorisko kontroli pār locekļiem. 2014. gadā DARPA finansētā smadzeņu implantu programma ļāva paralizētai sievietei tikai ar domu palīdzību lidot iznīcinātāja F-35 simulatorā. (3760 vārdu)


Sprādziens, trieciens, trauma un viss, kas tam seko

Vērts Pārkers un Reičela Lānsa, Task & Purpose, 2021. gada 7. maijā

https://ej.uz/veterāna_smadzenes

ASV jūras kājnieku veterāns, kurš cieš no hroniska noguruma un uzmanības deficīta sindroma, uzzina, ka biežie lādiņu sprādzieni viņam radījuši traumatisku smadzeņu bojājumu. “Manas smadzenes armijas pārbaužu laikā uzņemtajos magnētiskās rezonanses attēlos lielākoties izskatījās veselas, kā redzams pēc zaļās krāsas. Bet viena manu smadzeņu daļa bija sarkanā un oranžā krāsā. Pirms diviem gadiem es vēl piedalījos 160 kilometrus garos ultramaratonos, bet nu pat vairs nespēju nokāpt pa trepēm nestreipuļojot.” (4200 vārdu)


Vai laboratorijā audzētas smadzenes var iegūt apziņu?

Sāra Rīrdone, Nature, 2020. gada 27. oktobrī

https://ej.uz/apziņa_laboratorijā

No cilvēku cilmes šūnām var izaudzēt grauda lieluma cilvēku smadzeņu versijas, ko sauc par “smadzeņu organoīdiem”, un bioloģijas laboratorijās tas kļuvis par ierastu lietu. Pagājušogad kāda ASV laboratorija pārtrauca eksperimentu pēc tam, kad mākslīgi izaudzētās smadzenes sāka radīt “aktivitātes viļņus, kas līdzinājās priekšlaicīgi dzimušu mazuļu smadzeņu viļņiem”. Līdz ar to ir iespējams, ka laboratorijās audzētās smadzenes var iegūt apziņu. Tā ir laba vai slikta ziņa? (2800 vārdu)


Smadzeņu mikropolarizācija pašizaugsmei

Lūsija Džonsa, The Long+Short, 2015. gada 11. jūnijā

https://ej.uz/ar_strāvu

Vai vajadzētu laist zemsprieguma elektrisko strāvu cauri smadzenēm baudas un labuma gūšanai? Jā, saka transkraniālās tiešās elektriskās simulācijas (tDCS) jeb mikropolarizācijas amatieri. Var saslēgt vadus pats vai nopirkt gatavu komplektu par 60 mārciņām. Mikrostimulācijas pacients stāsta: “Sajutu patīkamu tukšumu. Jutos atslābināts. Tā bija apbrīnojama sajūta un ārpusķermeņa pieredze.” Ārsts atzīst: “tDCS maina mūsu smadzeņu darbību. Tas ir skaidrs.” (3300 vārdu)


Sapņojot sapni

Mariana Fraibergera, +Plus, 2014. gada 24. septembrī

https://ej.uz/smadzenes_atsevišķi

Iedomājieties, ka esat atsevišķas smadzenes, kas vientuļi peld cauri milzīgajiem Visuma plašumiem ar visām savām domām, atmiņām, uztveri un iztēles augļiem. Varat būt arī smadzenes spainī, kas pieslēgtas caurulēm ar barību un psihedēliskajām narkotikām. Ja šajā aprakstā atpazīstat sevi, jums šī īsā diskusija varētu šķist noderīga vai pat sevišķi mierinoša. “Jums pat būtu vārds: Bolcmaņa smadzenes.” (820 vārdu)

Raksts no Jūlijs 2022 žurnāla