Roberts iesaka

Roberts Kotrels

Skaņa

Skaņa

https://ej.uz/kas_ir_skaņa

Bartošs Cehanovskis, 2022. gada 18. oktobrī

Kas skaņa ir un kā tā darbojas, sākot no pašiem pamatprincipiem. Šī prezentācija ilustrēta ar brīnišķīgām animācijām. Visi Bartoša Cehanovska skaidrojumi ir muzejiskas vērtības. Agrāk jau esam apjūsmojuši viņa esejas par pulksteņiem un kamerām. Izlasot šo rakstu, iegūsiet izpratni, kā darbojas sintezatori un skaļruņi, un Furjē transformācijas jūs vairs nebiedēs. (7900 vārdu)


Disonanse

https://ej.uz/grieķu_disonanse

Polina Levena, Bryn Mawr Classical Review, 2016. gada 15. decembrī

Kādas bija Senās Grieķijas skaņas? Ko dzejnieki dzirdēja galvā, kad rakstīja vārsmas? “Klusums ir tikai naktī. Līdz ar saules lēktu gaiss sāk burbuļot un sprakšķēt. Kazas un aitas blēj, govis saceļ kņadu, buļļi elš. Cikādes dzied, un tāpat arī putni. Zemi šķeļ pērkons. Kur ir skaņa, tur ir bīstami, traucējoši, agonija vai pat vēl ļaunāk.” (1975 vārdi)


Kā klusums kļuva par luksusa preci

https://ej.uz/klusuma_luksuss

Kloja Šama, The New Republic, 2014. gada 5. martā

Klusums, it īpaši pilsētās, kļuvis par īstu luksusa preci. Kurš gan nevēlas vismaz reizēm aizbēgt no ierīču kņadas un automobiļu rēkoņas? Radīt klusumu troksnī ir dārgi, jo tam vajag tehnoloģijas un īpašas telpas. Klusie vagoni vilcienos, trokšņus slāpējošās austiņas un viesnīcu numuri ar skaņas izolāciju – “klusums vēl nekad nav ticis vērtēts tik augstu”. (1800 vārdu)


Par skaļu mūziku

https://ej.uz/ģitāras_skaņa

Marks Ribots, LitHub, 2021. gada 13. augustā

Īpaša veida elektriskās ģitāras spēlētājiem nav lielāka baudījuma kā spēlēt ļoti, ļoti skaļi. Tu kontrolē šo milzīgo troksni, un tas izspiež no domām un sajūtām pilnīgi visu citu. “Patiesība par ļoti skaļu spēlēšanu ir šāda: patiešām labos apstākļos netraucē nekas – ne kaucošais skaļums, ne bezgaisa telpa saunas temperatūrā, ne asiņojošās tulznas, ne 39 grādu drudzis, ne pudele pa galvu, ne nesenā šķiršanās. Galīgi nemaz. Uz to brīdi ne.” (1940 vārdu)


Karavīra dzirde

https://ej.uz/karavīra_dzirde

Mērija Rouča, Daily Beast, 2016. gada 18. jūnijā

Ja esat bijis aktīvajā militārajā dienestā, jūsu dzirde, visticamāk, ir bojāta. Prettanku ieroču AT4 187 decibelus skaļais sprādziens, kas ilgst vienu sekundi, neaizsargātām ausīm nozīmē neatgriezenisku dzirdes pasliktināšanos. Lielākajā daļā trokšņaino darbu cilvēki lieto ausu aizbāžņus, bet karavīriem kaujas laukā jābūt gataviem uztvert jebkuru rīkojuma vārdu, ikvienu nejaušu troksni, kas varētu sniegt informāciju par pretinieku. Tā ir neatrisināta un, iespējams, neatrisināma problēma. Lai iestātos armijā, vajadzīga nevainojama dzirde. Vēlam veiksmi to saglabāt līdz demobilizācijai. (4400 vārdu)


Lidostas trokšņu posts

https://ej.uz/lidostas_troksnis

Patriks Smits, Ask The Pilot, 2023. gada 30. augustā

Pateicība Berlīnes lidostai, kur ir apklusināti publiskie paziņojumi. Var domāt, staigāt, iepirkties un ēst bez pastāvīga un pilnīgi lieka skaņu celiņa ar paziņojumiem par nesmēķēšanas zonām un nepieskatītu bagāžu, kas dzirdami gandrīz visās pasaules lidostās. “Viss šis skaņas piesārņojums nepadara pasažierus uzmanīgākus vai informētākus. Tas tikai padara jau tā neērto pieredzējumu vēl nepatīkamāku.” (935 vārdi)


Izveidojiet savu skaņas zīmolu

https://ej.uz/skaņas_zīmols

Džeks Hits, The California Sunday Magazine, 2016. gada 29. septembrī

Filmu studija MGM ar savu rēcošo lauvu varētu būt bijis pirmais uzņēmums, kas zīmola veidošanai izmantoja skaņu. Reklāmas džingli un mūzikas fragmenti, kas reģistrēti kā preču zīmes, tagad ir katra liela uzņēmuma mārketinga instrumentārijā. Apple datoru var pazīt pēc skaņas, ko tas izdveš, kad to ieslēdz. Industriju, kas izstrādā šos trokšņus, sauc par “skaņas zīmolu veidotājiem”, un tās profesionāļi atrodas galvenokārt Kalifornijā, bet viņu lielākie klienti mūsdienās ir automobiļu ražotāji visā pasaulē. Pēc gadsimtu ilgas iekšdedzes dzinēju rūkoņas kādu skaņu vadītāji gribēs dzirdēt no saviem elektroauto? (3100 vārdu)


Skaņa, kas apceļoja pasauli

https://ej.uz/skaļākā_skaņa

Ātišs Batija, Nautilus, 2014. gada 26. septembrī

Troksnis, ko 1883. gadā radīja Krakatau vulkāna izvirdums netālu no Javas salas, nebija vienkārši skaļākā skaņa, kas jebkad radīta uz Zemes; tā bija tik skaļa, cik skaļa skaņa uz Zemes vispār var būt, ņemot vērā fizikas likumus. Tā neceļoja pa gaisu, bet stūma gaisu sev pa priekšu triecienvilnī, kas sadragāja bungādiņas jūrniekiem 65 km attālumā. Gandrīz 5000 km attālumā tas bija dzirdams kā “attāli šāvieni”. (1260 vārdu)


Skaņas ēna

https://ej.uz/skaņas_ēna

Džons Koters, Guernica, 2023. gada 13. martā

Par vilšanos, ko rada pakāpeniska dzirdes zaudēšana un izolācijas sajūta. “Laikam ejot un dzirdes aparātam kļūstot par neatņemamu mana paštēla sastāvdaļu, esmu sācis dzirdamo pasauli uztvert bez nicinājuma, bet ar neizpratni. Kā tas var būt tik vienkārši? Es dzirdu, kā cilvēki smejas par joku, lai gan pat nemanīju, ka kāds kaut ko ir pateicis. Viņi telpā orientējas bez skatīšanās. Viņus vērot ir tik interesanti.” (3285 vārdi)


Kādēļ suņi pieliec galvu, kad klausās

https://ej.uz/suņa_galva

99 Trumpets, LifeProTips, 2015. gada 8. decembrī

Lokalizēt skaņu uz vertikālās ass, kad skaņa nāk tieši no priekšas, ir īpaši grūti. Suņi to risina, noliecot galvu, lai mainītu ausu augstumu un skaņa augšējā vai apakšējā ausī nonāktu nedaudz ātrāk, atkarībā no skaņas avota augstuma. Mēs, cilvēki, galvu nepieliecam, jo varam daudzmaz pamatoti uzminēt skaņas avota augstumu, ņemot vērā nelielās izmaiņas tajā, kā zemās un augstās frekvences skaņas atsitas ausīs. (640 vārdu)

Raksts no Oktobris 2023 žurnāla