Roberts iesaka

Roberts Kotrels

Policija

Kurš vēlas būt policists?

https://ej.uz/30jaunie

Leina Degregorija un Džons Pendigrafts, Tampa Bay Times, 2021. gada 11. jūlijā

Rakstu sērijas sākums par jauno policistu gaitām Floridā. Neskatoties uz protestiem pret policijas taktiku un vardarbību, pagājušajā gadā šie 30 cilvēki tik un tā pieteicās darbam policijā. Katram no viņiem bija sava motivācija: daži šo darbu uzskata par veidu, kā cilvēkiem palīdzēt, citi grib mainīt sistēmu no iekšpuses, un viens bijušais jūras kājinieks vienkārši vēlas būt varonis. (2134 vārdi)


Apsūdzības izvirzīšana pilsētā bez policijas

https://ej.uz/pilnvaras

Redaktori, Harvard Law Review, 2021. gada 10. martā

Piezīmes par ASV policijas un prokuroru juridiskajām pilnvarām. Vairumam lielo pilsētu pašvaldību ir likumīgas tiesības likvidēt savus vietējos policijas iecirkņus, bet viņi nevar likvidēt vietējo prokuratūru, kas ir noteikta valsts likumos. Vai vietējie (apgabala) prokurori varētu efektīvi strādāt bez vietējās policijas? Jā, un rezultāts varētu pat būt labāka tiesību sistēma. (9850 vārdu)


Automašīnas un ASV Konstitūcijas 4. grozījums

https://ej.uz/likumpārkāpēji

Emilija Praifogla, The New Rambler, 2019. gada 2. oktobrī

Daudzas pašreizējās policijas pilnvaras un augstā policijas atpazīstamība sabiedrībā ir tieši izrietējusi no ASV 20. gadsimta sākuma automobiļu popularitātes kāpuma, kas prasīja apjomīgu jaunu tiesu praksi un rakstītās tiesības. Liela daļa šo jauno tiesību aktu vājināja 4. grozījumu – aizsardzību pret “nepamatotu kratīšanu un konfiskāciju”. Jaunie ceļu satiksmes noteikumi “visus autobraucējus pārvērta likumpārkāpējos”, tumšādainie autovadītāji tika pastiprināti novēroti, vajāti un apsūdzēti. (2910 vārdu)


Nežēlīgais Patnamas apgabala šerifs

https://ej.uz/šerifs

Džo Kovaks, Atlanta, 2015. gada 6. maijā

Uz patiesiem notikumiem balstīta lasāmviela ar varoni, kas piederas pie smalkākās ASV dienvidu daiļliteratūras, – Hauardu Silsu, Džordžijas pavalsts Patnamas apgabala šerifu, “cilvēku-viskija mucu” ar vājību uz cigāriem, bisēm un žurnālu Oxford American. Slepkavību Patnamas apgabalā nav, bet tad viena pēkšņi notiek, un tā ir īpaši neparasta. “Uz grīdas bija vīrieša līķis. Bija grūti noteikt viņa vecumu, jo līķim nebija galvas. Tā bija nogriezta un pazudusi.” (5400 vārdu)


Policijas caurredzamība

https://ej.uz/sarunāties

Marks Graifs, n+1, 2015. gada 1. maijā

Piezīmes par policijas lomu sabiedrībā. “Policisti ir sarunu vedēji. Parasti viņi saskaras ar konfliktsituācijām, kuras paši nav izraisījuši. Viņi nosaka kritērijus. Vai nodarījums ir sodāms? Vai attiecīgais cilvēks jāizolē vai jātransportē? Kā mazliet iebiedēt pilsoņus, lai viņi nekonfliktētu atkārtoti? Policisti risina sarunas bez vienota mērķa, tikai lai izbeigtu nepieciešamību pēc viņu klātbūtnes. (5600 vārdu)


Tiesībaizsardzības kareivju problēma

https://ej.uz/apdraudēt

Sets Stoutons, Harvard Law Review, 2015. gada 10. aprīlī

Ja apmācāt policistus būt par kareivjiem, varat gaidīt karu. “Jau no pirmajām akadēmijā pavadītajām dienām topošajiem policistiem māca, ka viņi dzīvo ārkārtīgi naidīgā pasaulē. Pasaulē, kura viņus apdraud. Briesmas, ar kādām policisti saskaras, tiek attēlotas atklātos un sirdi plosošos ierakstos, kuros redzami mirstoša policista pēdējie dzīves mirkļi. Apmācībās stāsta, ka nāve vienmēr ir vienas sīkas kļūdas attālumā.” (4800 vārdu)


Sieviete uniformā

https://ej.uz/justlīdzi

Anafela Liu un anonīma policiste, Grey, 2014. gada 1. oktobrī

Ņujorkas policistes dienasgrāmata. “Tā bija sliktākā maiņa manā mūžā. Sieviete, kas brauca ar motorolleru, sadūrās ar apvidus auto, kurš palielināja ātrumu, lai paspētu aizbraukt pie zaļās gaismas. Biju pirmais policists, kas ieradās notikuma vietā, un viņa nomira manās rokās. Tad leitnants, neciešams cilvēks, lika man sievietes ģimenei nogādāt viņas personīgās mantas, jo esmu līdzjūtīga un man padodas runāšana, kā arī tāpēc, ka viņš ir par gļēvu, lai izdarītu to pats.” (2330 vārdu)


Māksla izvairīties no policijas

https://ej.uz/izvairīties

Alisa Gofmana, Longreads, 2014. gada 26. maijā

Fragments no godalgotā Alisas Gofmanas stāsta “Bēgšana” par sešiem gadiem skarbā Filadelfijas rajonā, kur viņa vēroja jaunu vīriešu un policijas attiecības. “Jaunietis baidās, ka policija viņu apcietinās, un ikdienā saskata briesmas un risku. Lai izdzīvotu ārpus cietuma, viņš mācās būt piesardzīgs, kad citi iet garām, lai redzētu to, ko citi nepamana, kā arī baidīties no tā, kam citi uzticas vai ko citi uzskata par pašsaprotamu.” (13 000 vārdu)


Tikai patiesība

https://ej.uz/klausīties

Roberts Kolkers, The Marshall Project, 2016. gada 24. maijā

Detektīvi gadu desmitiem ir lauzuši aizdomās turētos ar augsta spiediena metodēm, kas pazīstamas no policijas procedūrām, – klaustrofobiska telpa, nemitīga pratināšana, uzstāšana uz apsvērumiem, kas vedina pieņemt aizdomās turētā vainu. Tas strādā, pat pārāk labi. Ir daudz nepatiesu atzīšanos. ASV valdība, uz kuru ēnu met tādas spīdzināšanas metodes kā smacēšana ūdenī un notikumi Abu Graibas cietumā, finansē jaunu metožu izpēti. Pagaidām galvenais atklājums ir tāds, ka labākus rezultātus izmeklētāji iegūst tad, ja mierīgi sēž un klausās. (5900 vārdu)


Megrē jurisdikcija

https://ej.uz/Simenona_varonis

Eliots Kola, Los Angeles Review of Books, 2015. gada 15. februārī

“Policijas stāsti mūsdienās ir tik plaši izplatīti, ka grūti atcerēties tos laikus, kad detektīvi nebija policijas sastāvā. Vēl grūtāk iedomāties, ka policijas varonis bija jāizgudro. Bet tieši to izdarīja Žoržs Simenons 20. gadsimta 30. gados, radīdams flegmatisko, atjautīgo Megrē, kam vienmēr mugurā bija mētelis, vienā rokā pīpe, otrā alus un mājās pusaizmirsta sieva.” (2940 vārdu)


Vai gribat, lai policija viņu apstrādā?

https://ej.uz/apstrādāt

Sušma un Pušpa, The Ladies Finger, 2015. gada 7. septembrī

Kā Indijas policija risina seksuālas uzmākšanās lietu. “Policija mums jautāja, ko mēs no viņiem gribam, un mēs teicām – lai viņš nekad tā vairs nedarītu. Viņi viņu aizveda uz augšstāvu, un mēs sākumā nesapratām, kas notiek. Drīz mēs dzirdējām, kā viņu piekauj. Dzirdējām, kā viņu sita un kā viņš kliedza. Tikmēr blakus bija viņa ģimene, un viņi teju vai zaudēja prātu.” (2075 vārdi)

Raksts no Decembris 2022 žurnāla