Roberts iesaka

Roberts Kotrels

Kvantu pasaule

Kvantu nedarbi

https://ej.uz/celoniba

Natalija Volčovere, Quanta, 2021. gada 11. martā

Kvantu sapīšanās sniedz iedvesmu brīnumainai pasaules uztverei. Ja pieļaujam atpakaļejošas cēlonības teorētisku iespējamību (nav neapstrīdamu pierādījumu ne tam, ka cēlonim jābūt pirms sekām, ne arī tam, ka cēlonība vispār pastāv), cēlonību varam uzlūkot kā attiecības starp notikumiem, kas nav pakļautas laika faktoram. Gan “A izraisa B”, gan “B izraisa A” kļūst vienlaikus pareizi. (3700 vārdu)


Gaisma ir vilnis vai daļiņa?

https://ej.uz/dubultsprauga

Ītans Sīgels, Starts With A Bang, 2021. gada 8. janvārī

Ciktāl varam spriest, gaisma nav tikai viens vai otrs, kas varētu nozīmēt, ka mūsu kategorijas ir nepilnīgas. Kvantu mehānikas pamatā esošā dubultspraugas eksperimenta rezultātu dēļ daži zinātnieki gaismu uzskata par daļiņu, bet citi par vilni, tomēr tā var būt gan abi, gan neviens. “Mērķis bija noķert fotonu paradoksā: tas reaģē kā vilnis, kad tam patiesībā būtu jāreaģē kā daļiņai, vai otrādi.” (2300 vārdu)


Vai Šrēdingera vienādojums ir pareizs?

https://ej.uz/ko_nesaprot

Džons Horgans, Scientific American, 2021. gada 7. janvārī

Kvantu mehānika un realitāte. Ja daba savā būtībā ir matemātiska, kāpēc pat mēreni sarežģīti vienādojumi “vairumam no mums liekas tik sveši”? Matemātiskajiem modeļiem ir savi filozofiskie trūkumi, un teorētiķi ilgi strīdējušies par to, vai ar matemātiku vien pietiek. “Vai var uzskatīt par pareizu teoriju, kuru neviens nesaprot?” (1569 vārdi)


Pauli un Junga sinhronitāte

https://ej.uz/Pauli_Jungs

Pols Halperns, Nautilus, 2020. gada 18. novembrī

Volfgangs Pauli bija pasaulslavens kvantu fiziķis, kurš saņēma Nobela prēmiju, bet viņš bija arī dzērājs un šķirtenis, kurš cieta no depresijas. Dzīvodams Cīrihē, Pauli vērsās pēc palīdzības pie sava kaimiņa psihiatra Karla Junga. Pauli un Jungs kļuva par draugiem, tad par kolēģiem, kas centās pielietot kvantu mehānikas principus uztveres un izziņas psiholoģijā. Daži kolēģi viņus uzskatīja par jukušiem. Arī Pauli tam sāka piekrist, kad Jungs sāka interesēties par lidojošajiem šķīvīšiem. (2800 vārdu)


Kvantu ekonomikas galvenās idejas

https://ej.uz/kvantu_ekonomika

Sebastjans Millers, Illumination, 2020. gada 25. martā

Pārdomas rosinošs mēģinājums dažus kvantu mehānikas principus pielietot ekonomikā. Ja nav cenas, vērtība nav nosakāma, tāpat kā nav nosakāms kvantu stāvoklis, ja nav novērotāja. “Naudas izmantošana transakcijās ir veids, kā pievienot skaitli (cenu) aptuvenajam un nenosakāmajam vērtības jēdzienam. [..] Kad naudas objekti transakcijās tiek izmantoti kaut kā iegādei, tie reducē vilnim līdzīgo vērtības ideju līdz atsevišķam daļiņu atgādinošam skaitlim.” (1750 vārdu)


Kvantu blēdības

https://ej.uz/kvantu_bledibas

Sets Loids, Edge, 2016. gada 22. augustā

Viens no kvantu skaitļošanas izgudrotājiem izskaidro tās iespējas. “Pirmajos 20 kvantu skaitļošanas gados mēs pievērsāmies teorijai un sadarbībai ar citām fizikas nozarēm. Pavisam drīz tiks uzbūvēti kvantu datori, kas būs gana jaudīgi, lai veiktu citu kvantu sistēmu simulācijas, ko nevar veikt neviena klasiska sistēma, un atrastu datu struktūras, kuras nevar atrast neviena klasiska sistēma.” (7300 vārdu)


Kvantu pārākums

https://ej.uz/kvantu_dators

Skots Ēronsons, Shtetl-Optimised, 2019. gada 23. septembrī

Datorzinātnieks izskaidro, cik nozīmīgs ir uzņēmuma Google apgalvojums, ka tas uzbūvējis un testējis kvantu datoru, kas spēj atrisināt matemātiskas problēmas daudz veiksmīgāk par parastu datoru. Šis sasniegums, kas nodēvēts par “kvantu pārākumu”, ir revolucionārs, un to var salīdzināt ar brāļu Raitu pirmo lidojumu ar lidmašīnu 1903. gadā. Pagāja pieci gadi, līdz tika izprastas un atzītas ar dzinēju aprīkota lidaparāta priekšrocības, bet nākamajos piecos gados aviācija mainīja pasauli. No kvantu skaitļošanas varam sagaidīt to pašu. (3400 vārdu)


Intervija ar Deividu Doiču

https://ej.uz/paralelas_versijas

Filisa Pīča, Philosophy Now, 2000. gada 1. decembrī

Saruna par kvantu fizikas filozofisko pusi, jo īpaši par daudzo pasauļu teoriju, saskaņā ar kuru Visums nepārtraukti veido savas paralēlās versijas. “Tāpat kā zvaigznes un galaktikas, realitātes neredzamās daļas ir sakārtotas grupās, kas līdzinās redzamajai daļai. Vienā no šīm grupām, kuru mēs saucam par paralēlo visumu, visas daļiņas var iedarboties cita uz citu, lai arī tās gandrīz nemijiedarbojas ar citu visumu daļiņām. (4800 vārdu)


Cik ļoti viss var mainīties

https://ej.uz/apgazt

Rodnijs Brukss, 2020. gada 3. augustā

Datorzinātnieks atskatās uz savas dzīves laika zinātniskajiem atklājumiem un prāto, kuras no pašlaik apritē esošajām teorijām šajā gadsimtā tiks apgāztas. Viņa īsais saraksts kosmoloģijā: “Tumšās matērijas nav. Visums neizplešas. Lielais sprādziens nav noticis.” Un fizikā: “Liela daļa kvantu mehānikas nav saprasta. Stīgu teorija ir aplama. Daudzu pasauļu interpretācija tiks atzīta par neskaidru un noraidīta.” (1520 vārdu)


Roberts Kotrels,

veido thebrowser.com tīmekļa vietni un informatīvo biļetenu, kas iesaka vērtīgu lasāmvielu, parasti sastopams Rīgā, veikalā Robert’s Books (robertsbooks.lv)

Raksts no Aprīlis 2021 žurnāla