Roberts Kotrels

Es viņu dabūšu rokā!

Kurš noindēja Džu Linu?

Roberts Foils Hanviks, Supchina, 2018. gada 20. jūnijā

https://ej.uz/reta_inde

Šis, iespējams, ir bēdīgi slavenākais noziegums mūsdienu Ķīnas vēsturē. Stāsts sākas 1995. gada martā, kad Džu satraukti kāpa uz Cjinhua Universitātes skatuves. Viņas muzikālais priekšnesums bija nevainojams, kustības – mehāniski precīzas. Nevienam zālē – un vismazāk jau pašai Džu – nevarēja ienākt prātā, ka tajā brīdī viņas ķermenī jau darbojās reta inde, toksisks smagais metāls, kura dēļ jaunā zinātniece drīz nespēs pat atpazīt cītaras melodiju, nemaz nerunājot par tās spēlēšanu. (1200 vārdu)


Slepkavība Vatikānā

Katrina Flečere, History Today, 2018. gada 2. oktobrī

https://ej.uz/Vatikana_misterija

1517. gada 4. jūlijā kardināls Alfonso Petruči tika nožņaugts Santandželo cietokšņa kamerā. Viņš bija 26 gadus vecs. Jau sešas nedēļas viņš bija pavadījis ieslodzīts pāvesta cietoksnī kā viens no pieciem kardināliem, kas apsūdzēti par uzbrukuma plānošanu pret pāvestu Leonu X. Nāvessods bija noteikts ar tiesas lēmumu, taču apstākļi bija ļoti aizdomīgi. Vai tiešām tika plānots atentāts, vai arī Leons X ieslodzīja kardinālus savas ģimenes, Mediči, interešu vārdā? “Kardinālu sazvērestība ir viena no lielākajām renesanses mistērijām.” (3700 vārdu)


Intervija ar slepkavu

Jekaterina Lušņikova, Open Democracy, 2015. gada 25. martā

https://ej.uz/nepietika

Intervija sākas devītajā rindkopā un nebeidz pārsteigt visā tās garumā. Lūk, fragments par Vaļas nesaskaņām ar svaini: “Es viņai iebelzu pa galvu, bet ar to nepietika – tikai smadzenes bojātas. Viņa zaudēja prātu, palika par muļķi. Bet mani notiesāja par slepkavības mēģinājumu vainu pastiprinošos apstākļos, klāt vēl smagu miesas bojājumu izdarīšana un atkārtots pārkāpums – kopā 10 gadi! Tā, lūk, Katjuša! Bet es viņu vēl dabūšu rokā!” (2900 vārdu)


Slepkavības izmeklēšana, kam sekoja visa Itālija

Tobiass Džonss, The Guardian, 2015. gada 8. janvārī

https://ej.uz/arlaulibas_slepkava

Netālu no Bergamo tiek atrasts meitenes līķis, bet uz ķermeņa atstātā DNS pieder kāda vietējā iedzīvotāja dēlam, kurš jau sen ir miris. Viņa vienīgajam mazdēlam ir nevainojams alibi, tātad kaut kur jābūt ārlaulības dēlam. Policija sāk meklēt “pusmūža vai vecāka gadagājuma sievieti, kurai pirms 30 vai 40 gadiem bijis romāns ar tolaik precētu, bet nu jau sen kā mirušu vīrieti, kas dzemdējusi viņam dēlu, kurš ir vainīgs Jaras Gambirāzio slepkavībā”. (5200 vārdu)


Nāve Svētā Pāvila baznīcā

Ričards Deils, History Today, 2014. gada 12. decembrī

https://ej.uz/slepkaviba_torni

Aizraujošs stāsts par noslēpumiem apvītu 16. gadsimta slepkavību. Vai Londonas bīskaps būtu cietumā nogalinājis ķeceri, maskējot šo noziegumu kā pašnāvību? Apskatot līķi, kurš karājās Lolardu tornī, zvērinātajiem viennozīmīgi bija skaidrs, ka Hanns nebūtu varējis sevi nogalināt pats. Cilpa bija par mazu, lai apietu ap galvu, viņam bija sasietas rokas, bet uz kakla bojājumi, kas izdarīti ar metāla priekšmetu. (3900 vārdu)


Slepkavība mazdārziņā

Dženija Klīmana, The Guardian, 2019. gada 13. aprīlī

https://ej.uz/ierocis_aukla

Simenona romāna cienīgs atgadījums. Pakāpeniski saliekot kopā jaunus informācijas fragmentus, atklājas, ka nozieguma vietā notikusi nenovēršama traģēdija, nevis nelaimes gadījums. Savā sakņu dārzā nožņaugta vecāka sieviete. Slepkavības ierocis – zāles pļāvēja aukla. Vai vainīgs izrādīsies dārznieks, kura pārziņā ir darbarīku novietne? Tieši tā. Bet kāds varētu būt viņa motīvs? Šeit sākas īstā izmeklēšana. (4100 vārdu)


Slepkavība kosmosā

Sems Kīns, Slate, 2020. gada 15. jūlijā

https://ej.uz/nave_Ziemelpola

Kas notiek, ja kādu noslepkavo vietā, uz kuru neattiecas likumi? Pirmā šādas paraugprāvas izmeklēšana notika 1970. gadā, kad viena civilpersona nogalināja otru ASV armijas pētījumu stacijā uz ledāja netālu no ziemeļpola. Ledājs atradās ārpus jebkādiem teritoriālajiem ūdeņiem, kas skaitītos kuģojami, tāpēc uz tiem neattiecās Jūras likums. ASV vienalga nolēma izmeklēt un ierosināt lietu pret slepkavu, tomēr viņam izdevās izvairīties. Tāpēc būtu svarīgi jau laikus saprast, kā rīkoties ar pirmo slepkavību kosmosā. (2220 vārdu)


Neparasti slepkavības ieroči kriminālromānos

Linna Trasa, CrimeReads, 2020. gada 12. novembrī

https://ej.uz/jaunas_metodes

Grāmatnieki uzgavilē novatoriskām slepkavošanas metodēm. Galveno balvu par neticamāko slepkavības ieroci saņem saldēta jēra kāja, kas vēlāk tiek pagatavota un apēsta. Otrajā vietā – rakstāmmašīna. Trešajā – nags, kas pieder tramīgam zirgam ar pamatotu aizvainojumu. Ceturtajā – no augstuma nomesta šampanieša pudele. Piektajā – eksplodējoša govs. Sestajā – “pazudušais” Aristoteļa “Poētikas” otrais sējums. (2400 vārdu)


Visnekrietnākā slepkavība

F. D. Džeimsa, The Paris Review, 2020. gada 3. augustā

https://ej.uz/detektivromani

Nelaiķe klasisko kriminālromānu autore Džeimsa par vecmodīgajiem detektīviem: “Detektīvromāni sniedz lasītājam psiholoģisko komfortu, jo tiem pamatā ir pieņēmums, ka slepkavība joprojām ir rets noziegums un ka pat visnepatīkamākajam varonim ir tiesības dzīvot līdz pēdējam dabas atvēlētajam brīdim, un ka nav tādu mīklu, kuras ar cilvēka prātu un drosmi nevarētu atrisināt... Es dodu priekšroku sadzīviskām slepkavībām, kur iezīmējas kontrasts starp sakārtoto sabiedrību un vardarbīgas nāves šokējošo satricinājumu.” (2100 vārdu)


Noslepkavots, gaidot nāvessoda izpildi

Bilijs Alens, The Marshall Project, 2020. gada 16. jūlijā

https://ej.uz/negaidits_navessods

Uz nāvi notiesātais ieslodzītais Indianas pavalstī procesuāli apraksta darbības, kas seko pēc soda izpildes datuma noteikšanas. “Tas pienāk negaidīti: no kameras tevi pārved uz nāvinieku rindām un atstāj sardzes uzraudzībā. Par to iepriekš nebrīdina. Vienkārši vienu dienu pienāk pie durvīm un pavēl uzlikt roku dzelžus. Tu prasi, uz kurieni tevi ved, bet atbildē ir klusums. Taču tas izsaka visu. Tas nozīmē, ka tevi ved pie uzrauga, kurš nolasīs tavu nāves spriedumu.” (750 vārdu)


Kālers pret Kanzasu

Harvard Law Review, 2020. gada 10. novembrī

https://ej.uz/nepieskaitamiba

Kad likums saduras ar loģiku: kādos gadījumos nepieskaitāmība var kļūt par attaisnojumu slepkavības lietā? “Pieņemsim, ka ir divas apsūdzības, abos gadījumos apsūdzētie ir garīgi slimi. Vienā gadījumā apsūdzētajam “šķita, ka upuris ir suns”, otrā gadījumā apsūdzētajam “šķita, ka suns liek viņam nogalināt upuri”. Varētu domāt, ka ne vienam, ne otram nepienākas tiesības tikt attaisnotam kā nepieskaitāmam.” (4900 vārdu)

Raksts no Jūnijs 2021 žurnāla