Irēna Bākule, Arnis Siksna "Rīga ārpus nocietinājumiem. Pilsētas plānotā izbūve un pārbūve no 17. gadsimta līdz Pirmajam pasaules karam"
RL lasa

Inese Zandere

Irēna Bākule, Arnis Siksna "Rīga ārpus nocietinājumiem. Pilsētas plānotā izbūve un pārbūve no 17. gadsimta līdz Pirmajam pasaules karam"

Irēna Bākule, Arnis Siksna
Rīga ārpus nocietinājumiem. Pilsētas plānotā izbūve un pārbūve no 17. gadsimta līdz Pirmajam pasaules karam

Rīga: Neputns, 2009

Īsuma labad šeit netiks minēts grāmatas nosaukums angļu valodā, taču tā būtu nācies darīt, jo kladei līdzīgajos vākos ir nevis viens, bet divi teksti, katrs sava autora rakstīts, paskaidrojot, ka abi - restaurācijas speciāliste un pilsētbūvniecības teorētiķis Rīgas priekšpilsētu vēsturisko karšu un attīstības plānu analīzi veikuši paralēli, rakstot atbilstoši savai profesionālajai pieredzei un lietotās valodas loģikai, taču nonākuši pie vienotiem secinājumiem. Šāds princips šķiet gandrīz vai paša aprakstāmā objekta metafora, jo runa ir tieši par daudzajiem ceļiem, atšķirīgajiem vēsturiskajiem kontekstiem un izsapņotajiem risinājumiem, kuri “dabā” noved pie vienas reāli pastāvošas pilsētas. No šī punkta raugoties, grāmata līdzinās sapnim ar lidojumu, iespējai pacelties pāri vēsturei un ieraudzīt nevienkāršotu, tomēr pārskatāmu pilsētas loģiku. Bet sapņa turpinājumā es noredzēju biezu vēsturisku Rīgas romānu triloģiju, kuras centrālie tēli bija Tome, Hansons un Rodenburgs, Herbels un Burtnovs, Felsko, Dīce, Hāgens, Štegmans un Pauluči, bet teksta uzbūve atbilda renesanses ideālo pilsētu taisnprātīgajam taisnleņķa ielu un kanālu tīklam, baroka arhitektūras ansambļu atvērtajiem laukumiem, klasicisma ielu vēdekļiem un bulvāru lokiem...